Německo přišlo o šest milionů respirátorů, zmizely v Keni

Německo za podivných okolností přišlo o šest milionů ochranných masek pro lékaře. Zmizely v Keni. O případu, který zatím německé úřady nedokážou vysvětlit, informuje server magazínu Der Spiegel.

Ilustrační fotografie

Spolková republika se nyní stejně jako řada dalších zemí roušky, respirátory i další ochranné pomůcky pro lékaře snaží shánět, kde se dá. Do jejich obstarávání se proto zapojilo i generální celní ředitelství, které u jednoho z dodavatelů objednalo šest milionů respirátorů třídy FFP2. Do Německa měly dorazit 20. března. To se ale nestalo. Beze stopy totiž zmizely na jednom z keňských letišť.

Jak přesně k tomu došlo, není jasné. V interní zprávě ministerstva obrany se totiž konstatuje jen, že "zboží na letišti v Keni zmizelo", a dále, že by okolnosti tohoto případu měl vysvětlit výrobce ochranných prostředků.

Podle Spiegelu je možné, že výrobce respirátory v době, kdy je po nich na celém světě obrovská poptávka, prostě prodal někomu jinému, kdo za ně byl ochoten zaplatit více než Německo. Vyloučené ale není ani to, že někdo ochranné masky ukradl a nyní je prodává po Keni.

Spolkovou republiku může těšit alespoň to, že za respirátory ještě nezaplatila. Měla tak totiž učinit až po jejich doručení.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky