Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Návod na nové kartě KID má pomoci k včasnému odhalení týrání a zanedbávání dětí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

K včasnému odhalení týrání a zanedbávání dětí má přispět nová karta KID. Obsahuje stručný návod postupu pro učitelé, lékaře, sociální pracovníky či policisty. Využít mohou také videokurz s názvem Jak identifikovat ohrožené děti. Výsledky projektu Signály dnes na tiskové konferenci v Praze představily zástupkyně vzdělávací organizace SOFA (Society for All).

"V posledních osmi letech v České republice zemřelo kvůli násilí v rodinách 44 dětí, 799 jich mělo trvalé zdravotní následky. Stávající systém neumí případy včas zachytit," uvedla předsedkyně SOFA Lenka Felcmanová.

Skládačka KID shrnuje projevy, jichž by si měli profesionálové u dětí všímat. Zmiňuje fyzické i psychické znaky. Popisuje také rizikové jednání dospělých. Návod obsahuje jednotlivé kroky postupu při okamžitém či dlouhodobém ohrožení dítěte. Nechybí kontakty na krizové linky, podpůrné organizace a instituce.

Na nevhodné chování může upozornit to, že dítě nemívá svačinu, bývá hladové, chodí v oblečení, které neodpovídá počasí, popsala zkušenosti učitelů manažerka projektu Signály Tereza Svačinová. Zmínila případ, kdy policie přijela na oznámení sousedky kvůli ustavičnému dětskému pláči, ale nezasáhla. Dozvěděla se od rodičů, že školák "jen dostal přes zadek", protože nechtěl vypnout mobil a spát. Pediatr zas podle Svačinové uvedl, že se mu úraz u dítěte a popis vzniku zranění nezdál, ale případ neřešil, protože by si případného týrání jistě všiml už někdo před ním.

Podle zmocněnce ministerstva školství pro životní a duševní pohodu dětí Ferdinanda Hrdličky mohou k včasnému odhalení případů týrání a zanedbávání školáků výrazně přispět učitelé. "Učitel je s dítětem v každodenním kontaktu. Vidí kontinuální vývoj jeho chování, může zaznamenávat změny a odlišné projevy v různých situacích. To je pro ostatním profesím výhoda. Sociální pracovníci, lékaři či policisté vidí dítě jednorázově až při neblahé situaci," míní Hrdlička.

Problematiku ohrožených dětí mají na starosti tři resorty - práce, školství a zdravotnictví. Věnují se jí pak i vnitro a spravedlnost, tedy policie a justice. Česko sklízí za roztříštěnost systému kritiku mezinárodních institucí i domácích expertů. Resorty jednají o sjednocení agendy pod jedno ministerstvo.

Projekt Signály se podle zástupkyň SOFA zaměřuje v regionech i na propojení odborníků z různých oborů i rodičů. Na Mostecku společný přístup organizace testuje od roku 2020. Zatím se zapojilo 35 institucí a přes 400 profesionálů.

Témata:  týrání děti

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy