Poslanci ANO podpoří zpřísnění trestů za týrání zvířat

Poslanecký klub hnutí ANO podpoří zpřísnění trestů za týrání zvířat, bude tedy hlasovat pro senátní verzi novely trestního zákoníku. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny to řekla poslankyně Helena Válková (ANO). Horní komora do novely chce vložit vyšší sazby za týrání a za provozování takzvaných množíren, což poslanci původně i v souvislosti s postojem většiny zástupců ANO odmítli. Dolní komora by o předloze měla znovu hlasovat dnes.

Ilustrační fotografie
reklama

Původně Sněmovna schválila jen to, že soudy by mohly samostatně ukládat zákaz chovu zvířat až na deset let pro jednotlivce a až na 20 let pro firmy. Odmítla zvýšení sazeb za týrání z pěti až na šest let vězení a až desetileté vězení za chov zvířat v nevhodných podmínkách. Právníci poukazovali na to, že tresty by byly příliš vysoké vzhledem k sazbám za násilí na lidech.

Na jednání klubu ANO dnes přišel také advokát Robert Plicka ze spolku Hlas zvířat, který byl spoluautorem petice podporující přísnější znění novely. Podepsalo ji zhruba 37.000 lidí. "Vyjádřil a zodpověděl dotazy těch, kteří si ještě nebyli jisti tím, jak budou hlasovat," řekla Válková. "Asi lze říci, že hnutí ANO bude hlasovat pro ten senátní návrh, který zpřísňuje trestní sazby. U kvalifikovaných skutkových podstat jsou opravdu velmi vysoké, v některých případech až pět až 10 let," dodala předsedkyně sněmovního petičního výboru.

Soudci budou muset podle Válkové nové možnosti trestů citlivě využívat podle společenské škodlivosti a podle osobnosti pachatele. Není absurdní zvyšovat trestní represi, ale bylo by absurdní každého odsoudit do vězení při prvním excesu, uvedla dříve.

Senátní verzi podpořil nedávno po jednání s ochránci zvířat premiér Andrej Babiš (ANO). "Česká republika je často označována za množírnu Evropy, a to se musí změnit," napsal na sociální síti.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky