Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Slovensko bez omezení. Uvolnění hraničního režimu přivezl Matovič jako dárek

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Od dnešní půlnoci se plně obnoví volný pohyb osob mezi Českem a Slovenskem a vrátí se ke stavu v době před pandemií koronaviru. V Praze to dnes oznámili premiéři obou zemí Andrej Babiš (ANO) a Igor Matovič na úvod první oficiální Matovičovy návštěvy v Česku. Podrobnosti by měli sdělit po poledni na tiskové konferenci.

Česko dosud jednalo se Slovenskem a dalšími státy střední Evropy o otevření hranic od 15. června. Dosud čeští občané mohli bez povinnosti předkládat negativní test na koronavirus navštívit Slovensko, Rakousko a Maďarsko, museli se ale do 48 hodin vrátit zpět. Hranice také bylo možné překračovat pouze na oficiálních přechodech. Babiš 19. května řekl, že by považoval za ideální, aby se hranice mezi Českem, Slovenskem, Německem, Rakouskem a Maďarskem otevřely současně 15. června.

Premiéři dnes uvedli, že uvolnění hraničního režimu přivezl Matovič jako dárek při své první oficiální návštěvě Česka. Řekli, že se na něm dohodli před dvěma dny, od té doby to ale udržovali jako tajemství.

Matovič je na své první zahraničí cestě po březnovém nástupu do úřadu, pro Česko je jeho příjezd první oficiální premiérskou zahraniční návštěvou od začátku pandemie. Uvítací ceremoniál před Kramářovou vilou opatření proti koronaviru ovlivnila. Oba premiéři měli roušky a bílé rukavice, stejně jako členové jejich delegací. Když Matovič vystoupil z limuzíny, přivítal se s Babišem objetím, poté oba prošli po červeném koberci před čestnou stráží a podívali se z vyhlídky na Prahu. Následně společně oznámili uvolnění hraničního režimu.

Babiš a Matovič by měli jednat mimo jiné o plánu Evropské unie na pomoc při obnově po pandemii koronaviru, který český premiér kritizuje. Touto otázkou se oba premiéři zabývali i na úterní videokonferenci visegrádské čtyřky, kterou vedle Česka a Slovenska tvoří i Polsko a Maďarsko, s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. K tématu se mají vrátit i na prvním fyzickém zasedání visegrádské čtyřky po začátku pandemie, která se uskuteční 11. června v Brně.

Zabývat se budou také víceletým finančním rámcem EU na roky 2021 až 2027, na jehož podobě se členské státy zatím neshodly. Česko i Slovensko patří do skupiny 17 zemí, které usilují o zachování více peněz na politiku soudržnosti, jež slouží k podpoře chudších evropských regionů.

Odpoledne slovenského premiéra čeká setkání s prezidentem Milošem Zemanem a s předsedy obou komor Parlamentu. V podvečer by měl na Petříně uctít památku jednoho ze zakladatelů Československa Milana Rastislava Štefánika.

Matovič se svým politickým uskupením Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) vyhrál březnové parlamentní volby, čímž ukončil osmiletou vládu Směru-SD. Premiérem byl jmenován 21. března. Matovičův kabinet se v prvních měsících své vlády musel zabývat zejména reakcí na epidemii koronaviru, Slovensku se podařilo udržet nízký počet nakažených.

Je tradicí, že první cesta českých a slovenských premiérů vede do země, se kterou je pojí společná československá historie. Matovič zatím, stejně jako většina evropských lídrů, zahraniční cesty odkládal kvůli koronaviru. S Babišem ale opakovaně jednal prostřednictvím videokonferencí.

Témata:  Slovensko Česko hranice Igor Matovič

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy