Na jižní Moravě začala příprava na chytrou karanténu

V Jihomoravském kraji dnes začala příprava na spuštění pilotního projektu takzvané chytré karantény. Jeho cílem je co nejrychleji identifikovat a izolovat potenciálně nakažené novým typem koronaviru, uvedl v tiskové zprávě po jednání krajského krizového štábu hejtman Bohumil Šimek (za ANO).

mobily

Poslouží k tomu zmapování pohybu nakažených pomocí údajů z mobilního telefonu a platební karty. Nakažený s tím musí souhlasit. Podle Šimka kraj udělá vše pro to, aby systém začal co nejdříve fungovat. V kraji je kolem 170 potvrzených případů nákazy koronavirem, v ČR skoro 2900.

Do akce se zapojí armáda. Vytvoří týmy pro odběry vzorků u lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženým. Pokud se projekt osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa v Česku nahradit plošná restriktivní omezení komplikující každodenní život a dopadající na ekonomiku.

Jihomoravský kraj je prvním, kde se chytrá karanténa zkouší. "Během celého týdne budou v rámci krajské hygienické stanice a celého regionu postupně zaváděna do praxe jednotlivá opatření systému, který směřuje k co nejrychlejší identifikaci a izolaci osob, které mohou být potenciálně nakaženy nebo ohroženy novým koronavirem," uvedl Šimek.

Chytrá karanténa obsahuje opatření od rychlého testování nemocných přes přesné a kompletní trasování jejich potenciálních kontaktů za poslední dny, rychlou karanténu potenciálně infikovaných osob, dezinfekci exponovaných míst, kontrolované testování lidí v karanténě až po lékařskou pomoc odpovídající stavu nemocných. Opatření budou podle kraje nabíhat po celý týden.

Podle Šimka míří do Fakultní nemocnice v Brně zásoba odběrových sad pro další testování a krajská hygienická stanice připravuje propojení systému epidemiologických šetření na systém chytré karantény. "Věřím, že to pomůže v aktuální situaci a chytrou karanténu se nám na jižní Moravě podaří uvést do provozu tak, aby mohla pomáhat v celé České republice. Podrobné informace bude poskytovat nositel projektu, tedy ministerstvo zdravotnictví," dodal Šimek.

V ČR se podrobilo testům na koronavirus přes 43.000 lidí. Kolem 2900 mělo pozitivní výsledky. Celkem 17 lidí zemřelo, 11 se vyléčilo.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky