Malajsijský premiér Anwar Ibrahim oznámil na sociální síti X, že jeho země podala žádost o vstup do BRICS. Hlavním tématem setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem byl právě tento záměr. Lavrov navštívil Malajsii 27. července, poprvé od roku 2015.
„Dotkli jsme se aspektů posilování bilaterální spolupráce a Malajsie trvala na rozšíření a posílení stávajících vztahů, zejména v oblasti investic a obchodu, vědy a technologií, zemědělství, obrany a vojenské sféry, vzdělávání a cestovního ruchu,“ uvedl malajsijský premiér ve své publikaci na síti X.
BRICS nyní zahrnuje deset zemí: Brazílii, Rusko, Indii, Čínu, Jihoafrickou republiku, Egypt, Írán, Spojené arabské emiráty, Saúdskou Arábii a Etiopii. Argentina byla vyzvána, aby se připojila k asociaci, ale po změně vedení tento krok odmítla. Jak v červenci oznámila předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenko, ve frontě na vstup do BRICS je 24 zemí. Uvedl ruský nezávislý deník Kommersant.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během své návštěvy Malajsie jednal se svým protějškem Mohamadem Hassanem a pozval ho do Ruska. Ministři také diskutovali o spolupráci mezi Diplomatickou akademií ruského ministerstva zahraničí a Institutem diplomacie a mezinárodních vztahů malajsijského ministerstva zahraničí.
Lavrov je na dvoudenní návštěvě Malajsie.
Malajsie nedávno požádala o členství v alianci BRICS, které Rusko předsedá. Uvedla agentura Anadolu Ajansi. Premiér Anwar Ibrahim zdůraznil, že toto potenciální členství je významným příslibem pro oba národy a podtrhuje závazek k mezinárodní spolupráci.
Anwar také minulý měsíc potvrdil záměr připojit se k BRICS brazilskému prezidentovi. Oba lídři rovněž diskutovali o situaci v Palestině a konfliktu na Ukrajině, přičemž Malajsie zdůraznila potřebu příměří, humanitární pomoci a diplomatického řešení.
Témata: Malajsie, Rusko, BRICS, Anwar Ibrahim