Lumius ukončí dodávky elektřiny a plynu

Společnost Lumius ze Sviadnova na Frýdecko-Místecku ukončí dodávky elektřiny a plynu zákazníkům. Firma to oznámila v tiskovém prohlášení. Informaci na webu zveřejnil také Operátor trhu s elektřinou (OTE). Firma uvedla, že v poslední době měla zhruba 5500 odběrných míst, kterým poskytovala dodávky elektřiny a plynu. Znamená to přibližně 1500 zákazníků. Většina jich je chráněna institutem dodavatele poslední instance, a mají tak dodávky elektřiny a plynu zajištěny.

Ilustrační fotografie
reklama

Firma v prohlášení uvedla, že k tomuto rozhodnutí ji přinutila přetrvávající bezprecedentní situace na trzích s energiemi, která jí i přes veškeré úsilí neumožňuje dále poskytovat zákazníkům služby za podmínek, na něž byli po léta zvyklí.

Společnost je už několikátým dodavatelem energií, který v Česku od poloviny loňského října oznámil ukončení činnosti. Prvním byla Bohemia Energy, která dodávala energie asi 900.000 klientům.

"Cena obou komodit se v posledních šesti měsících nepředvídatelně několikanásobně zvýšila a ani výhled není příznivý. Společnost činila všechny nezbytné kroky k zajištění dodávek pro své zákazníky a vyjednávala s bankou i obchodními partnery. Vývoj trhu a stále se zvyšující vysoké nároky na finanční zajištění obchodování, včetně aktuálně operátorem avizovaného dalšího navýšení zajištění, však neumožňují pokračovat v činnosti," uvedla společnost Lumius.

Dodala, že navíc čelila nedodání plynu od dvou zahraničních partnerů, se kterými spolupracovala déle než deset let.

Lumius není v úpadku ani insolvenci. Zákazníky firma o ukončení dodávek informovala, její zákaznická linka je nadále k dispozici.

Společnost Lumius vznikla v roce 2002 jako ryze česká firma, kterou je dosud. Uvádí, že byla aktivním účastníkem na většině významných obchodních míst Evropy a společně s řadou bilaterálních smluvních vztahů měla možnost velmi flexibilně pracovat s nákupním portfoliem elektřiny i plynu.

V roce 2020 dosáhla firma podle výroční zprávy čistého obratu 3,9 miliardy korun a její čistý zisk činil 237,6 milionu korun. Zákazníkům v Česku dodala 1,25 terawatthodiny elektřiny a 1,89 terawatthodiny plynu. Má okolo 50 zaměstnanců.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky