Výběr informací o dopadech nového typu koronaviru na českou ekonomiku. Před čtvrt rokem, 1. března, se v ČR vyskytly první tři případy nákazy.
- Uzavření obchodů nebo řady výrobních firem včetně všech tří velkých automobilek, omezení na hranicích i další opatření související s koronavirem zpomalují českou ekonomiku. Ta podle údajů ČSÚ v prvním čtvrtletí klesla meziročně o 2,2 procenta a mezičtvrtletně o 3,6 procenta. Pokles je nejvyšší od krize v roce 2009 a bude podle všeho ještě pokračovat. Třeba aktuální prognóza ČNB v základním scénáři počítá letos s poklesem o osm procent a příští rok s růstem o čtyři procenta.
- Krize také začíná mít vliv na nezaměstnanost, ministerstvo práce očekává, že kvůli koronaviru vzroste až o pět procentních bodů z dlouhodobých zhruba tří procent. První nárůst zaznamenal Úřad práce již v dubnu, kdy nezaměstnanost vzrostla na 3,4 z březnových tří procent. Průmyslová výroba se propadla zhruba o desetinu, větší pokles Český statistický úřad eviduje naposledy za hospodářské krize. Výrazně se snížil přebytek zahraničního obchodu a pokles postihl také stavebnictví.
- K nejvíce zasaženým oborům patří osobní i nákladní doprava. Kvůli omezení volného pohybu se například výrazně propadl počet cestujících na železnici, autobusech i MHD. Jasným důkazem nižší intenzity dopravy je pokles výběru mýtného na dálnicích a silnicích prvních tříd. České dráhy odhadují ekonomické dopady krize v řádech miliard korun, stamilionové škody očekávají i další firmy. Mnoho nákladních dopravců hlásilo již po měsíci od začátku platnosti omezení pokles zakázek o polovinu.
- Koronavirová krize výrazně postihla turistický průmysl, na který dopadly zejména zákazy cestování. Například hotely hlásí pokles obsazenosti o desítky procent, problémy mají i další zařízení, zejména ta zaměřená na zahraniční klientelu. Nejistota kolem cestování nebo zpřísněná hygienická opatření v destinacích vedly i k omezení či rušení letních zájezdů českými cestovními kancelářemi. Svou původní nabídku zrušily a novou připravují třeba CK Fischer, Exim Tours nebo Alexandria.
- Poslanecká sněmovna na návrh vlády již 22. dubna kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu na 300 miliard korun. Původní plány před propuknutím pandemie počítaly se schodkem 40 miliard korun. Vláda již představila několik programů, určených na podporu podnikatelům nebo firmám, postiženým v důsledku pandemie koronaviru. Někdy se ale objevuje kritika, že se programy zavádějí jen pomalu a se ziskem podpory je spojena zbytečně náročná administrativa.
- Spektrum podpory sahá od jednorázového příspěvku 500 korun denně pro podnikatele a malé společnosti s ručením omezeným přes kurzarbeitový Antivirus, ze kterého firmy čerpají příspěvky na úhradu mezd zaměstnancům, až po úvěrové programy COVID. Do těch má jít prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky na 500 miliard korun pro až 150.000 podnikatelů. Mezi formy podpory patří i tento týden navržené odpuštění sociálních odvodů za červen až srpen pro firmy do 50 zaměstnanců.
- Jen do začátku tohoto týdne například Finanční správa přijala přes 720.000 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným. Většinu z nich vyřídila a vyplatila 16,4 miliardy korun. OSVČ mohou o příspěvek žádat od 9. dubna. Od 12. března do 30. dubna činil maximální příspěvek 25.000 korun, tedy 500 korun denně. Následně ministerstvo financí prodloužilo vyplácení příspěvku i po 30. dubnu až do 8. června, a to opět 500 korun denně.
Témata: Koronavirus COVID-19, Česko, ekonomika
Související
14. prosince 2023 16:11
11. srpna 2023 16:45
19. dubna 2023 10:32
17. března 2023 17:48
24. října 2022 10:40
18. října 2022 8:48