Karanténa a ošetřovné. O rozšíření rozhodne vláda v pondělí

Vláda rozhodne v pondělí o rozšíření ošetřovného, které mohou rodiče dětí do deseti let čerpat kvůli uzavření škol na hlídání do příštího čtvrtka. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) uvažuje kabinet vedle prodloužení doby pobírání ošetřovaného o zahrnutí rodičů starších školáků a živnostníků s dětmi mezi ty, kteří mohou na pomoc sáhnout. Ošetřovné činí 60 procent základu příjmu, člověk ale musí mít nemocenské pojištění.

Ilustrační fotografie

Stát ošetřovné přijde podle Babiše rozhodně na miliardy korun. Rozpočtová rezerva státu je nicméně prioritně určena pro potřeby zdravotnictví, uvedl. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a Alena Schillerová (za ANO) mají do pondělí přinést příslušné výpočty.

Školy byly kvůli šíření nového typu koronaviru uzavřeny od středy. Rodičům, kteří o ošetřovné požádali, přísluší pomoc po dobu devíti kalendářních dnů, to znamená do příštího čtvrtka. Vláda ale počítá podle prozatímních odhadů minimálně s dvěma týdny uzavření škol. Doba se podle Babiše může protáhnout. "Je předpoklad, že to bude trvat měsíc," uvedl s odkazem na zkušenosti s dobou šíření koronaviru v dalších zemích.

Vláda dnes také s platností od pondělí po dobu trvání nouzového stavu nařídila pozastavit činnost denních stacionářů. Zároveň může v případě nutnosti studentům vysokých, vyšších odborných a středních škol studujících konkrétní obory uložit, aby poskytovali péči v zařízeních sociálních služeb.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky