Karanténa a ošetřovné. O rozšíření rozhodne vláda v pondělí

Vláda rozhodne v pondělí o rozšíření ošetřovného, které mohou rodiče dětí do deseti let čerpat kvůli uzavření škol na hlídání do příštího čtvrtka. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) uvažuje kabinet vedle prodloužení doby pobírání ošetřovaného o zahrnutí rodičů starších školáků a živnostníků s dětmi mezi ty, kteří mohou na pomoc sáhnout. Ošetřovné činí 60 procent základu příjmu, člověk ale musí mít nemocenské pojištění.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

Stát ošetřovné přijde podle Babiše rozhodně na miliardy korun. Rozpočtová rezerva státu je nicméně prioritně určena pro potřeby zdravotnictví, uvedl. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a Alena Schillerová (za ANO) mají do pondělí přinést příslušné výpočty.

Školy byly kvůli šíření nového typu koronaviru uzavřeny od středy. Rodičům, kteří o ošetřovné požádali, přísluší pomoc po dobu devíti kalendářních dnů, to znamená do příštího čtvrtka. Vláda ale počítá podle prozatímních odhadů minimálně s dvěma týdny uzavření škol. Doba se podle Babiše může protáhnout. "Je předpoklad, že to bude trvat měsíc," uvedl s odkazem na zkušenosti s dobou šíření koronaviru v dalších zemích.

Vláda dnes také s platností od pondělí po dobu trvání nouzového stavu nařídila pozastavit činnost denních stacionářů. Zároveň může v případě nutnosti studentům vysokých, vyšších odborných a středních škol studujících konkrétní obory uložit, aby poskytovali péči v zařízeních sociálních služeb.

Loading...

Diskuze: Karanténa a ošetřovné. O rozšíření rozhodne vláda v pondělí

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky