Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Japonsko a Austrálie se rozhodly uvalit sankce na Rusko

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Japonská vláda se dnes rozhodla uvalit nové sankce na Rusko kvůli uznání separatistických regionů na východě Ukrajiny. Tokio omezí obchodování s ruskými státními dluhopisy a zmrazí majetek některých ruských představitelů, uvedla agentura Reuters. Japonský premiér Fumio Kišida vyzval Moskvu, aby se vrátila k diplomatickým prostředkům jednání. Zavedení sankcí oznámila i Austrálie, podle jejího premiéra Scotta Morrisona Moskva začala s invazí Ukrajiny. V případě zhoršení situace jsou obě země připravené sankce zpřísnit.

Nové sankce například zakazují prodávat nové emise ruských státních dluhopisů na japonském trhu. Pravidla také zakazují vydávat víza do Japonska představitelům separatistů na východě Ukrajiny. Japonský premiér Kišida uvedl, že se neobává, že by stávající situace měla v krátkodobém horizontu dopad na dodávky energetických statků.

"Počínání Ruska zcela jasně poškozuje suverenitu Ukrajiny a je v rozporu s mezinárodním právem," uvedl Kišida, který Moskvu důrazně vyzval k návratu k diplomatickým jednáním.

"Invaze Ukrajiny opravdu začala," uvedl australský premiér Scott Morrison. Podle premiéra země okamžitě zavede finanční sankce a zákazy cestování na osm ruských představitelů, kteří napomáhali vstupu ruské armády do východní Ukrajiny. Podle místních médií jsou mezi nimi i členové ruské bezpečnostní rady. Dá se navíc očekávat, že vláda rozšíří restrikce i na další ruské občany a firmy. "Australané vždy vystupovali proti surovcům a nyní vystupujeme společně s našimi partnery proti Rusku," uvedl Morrison. Vedle sankcí premiér oznámil, že dostanou prioritu žádosti o víza z Ukrajiny, kterých je zhruba 430.

V reakci na pondělní prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, který uznal separatistické regiony na východě Ukrajiny a nařídil ruské armádě, aby do obou republik vstoupila, připravily proti Rusku sankce USA, EU či Británie. Japonsko a Austrálie již zavedly na Moskvu některé sankce v roce 2014, když Rusko obsadilo Krym. Tokio se s Moskvou však dlouhodobě pře o Kurilské ostrovy.

Témata:  Japonsko Austrálie Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy