OH 2021 v ohrožení. Sponzoři zvažují své setrvání

Pořadatelům olympijských her v Tokiu hrozí, že kvůli koronavirové krizi a odkladu této obří akce na rok 2021 přijdou o řadu sponzorů. Podle informací japonské televize NHK 65 procent domluvených sponzorů zvažuje setrvání pro příští rok. Nejsou si jistí, zda budou ochotni a schopni splnit své závazky.

Olympijské hry

Jedním z důvodů jsou obavy, že kvůli pokračujícím omezením proti šíření koronaviru nebudou moci realizovat všechny naplánované reklamní aktivity. Více než dvě třetiny firem navíc uvedly, že kvůli pandemii nemoci covid-19 utrpěly finanční ztráty.

Odchod sponzorů by znamenal další finanční ránu pro olympijské organizátory. Podle původně plánovaného rozpočtu měli japonští partneři uhradit 3,3 miliardy dolarů (77,6 miliardy korun), což byla více než polovina z celkového rozpočtu 5,9 miliardy dolarů (138,7 miliardy korun).

Kvůli posunu OH o rok ale budou náklady výrazně vyšší, i když pořadatelé ve spolupráci s Mezinárodním olympijským výborem plánují hry co nejvíce zjednodušit. Hodlají prověřit přes 200 oblastí původního manuálu včetně sportovišť a dopravy. Méně pompézní než obvykle budou zřejmě oba slavnostní ceremoniály.

Olympijské hry v Tokiu jsou nyní naplánované na 23. července až 8. srpna 2021. Ačkoliv je to více než za rok, objevují se spekulace, zda vývoj pandemie koronaviru umožní jejich bezpečné uspořádání. Další odklad už není možný, musely by být případně zrušeny. Představitelé organizačního výboru ve středu prohlásili, že o této variantě vůbec neuvažují.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky