Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Japonsko vydává první nové bankovky po 20 letech

Japonsko vydává první nové bankovky po 20 letech
Japonsko vydává první nové bankovky po 20 letech
Foto: NHK WORLD

Navzdory trendu k bezhotovostním platbám zůstává hotovost v Japonsku nepostradatelným platebním prostředkem. Nové bankovky mají přinést několik vylepšení.

Poprvé za 20 let vydává Bank of Japan novou sérii bankovek. Nové bankovky v nominálních hodnotách 10 000, 5 000 a 1 000 jenů (přibližně 1440, 730 a 151 korun) přicházejí „s nejnovějšími bezpečnostními prvky, včetně 3D-hologramů“, jak prohlásil guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda. Bylo také vynaloženo úsilí na zlepšení „univerzálního designu“ bankovek. Bankovky byly v Japonsku dostupné od dnešního rána. Informuje zpravodajská služba NHK World.

Japonsko vydává první nové bankovky po 20 letech Japonsko vydává první nové bankovky po 20 letech
Foto: NHK WORLD

Na bankovce 10 000 jenů je portrét Shibusawy Eiichiho, obchodníka z období Meidži (1868 až 1912), známého jako „otec japonského kapitalismu“. Na bankovce v hodnotě 5 000 jenů je vychovatel Tsuda Umeko, který žil do roku 1929, a bankovka v hodnotě 1 000 jenů zobrazuje zesnulého lékaře a bakteriologa Kitasato Shibasaburo z roku 1931. Na zadních stranách jsou obrázky tokijské stanice, japonské vinné révy vistárie a obrázky ze série dřevěných bloků „Třicet šest pohledů na horu Fuji" od umělce Katsushika Hokusai.

Navzdory trendu bezhotovostního placení je „hotovost bezpečnou platební metodou, kterou může používat kdokoli, kdekoli a kdykoli, a bude i nadále hrát významnou roli,“ říká Ueda.

Nová série bankovek, kterou Bank of Japan představila poprvé po 20 letech, obsahuje japonskou měnu Yen v nominálních hodnotách 10 000, 5 000 a 1 000. Tyto bankovky pocházejí z bank po celém Japonsku a mohou se pochlubit pokročilými bezpečnostními prvky, jako jsou 3D-hologramy, které bojují proti padělání. Guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda zdůraznil, že design bankovek byl také vylepšen pro lepší dostupnost.

Témata:  Japonský jen (JPY) Japonsko Bank of Japan

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

16. července 2024 10:49

Půjčování lodí a šlapadel: Jak se chovat na vodě

Letní měsíce a stále častější tropické teploty lákají stále více lidí k vodním radovánkám. I pro ty však platí různá pravidla. Věděli jste, že i při projížďce na šlapadle se z vás stává účastník plavebního provozu, který by měl znát jeho základní pravidla a postup v krizových situacích? A víte, na co si dát pozor v půjčovně lodí nebo jiných plavidel?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jak ušetřit v létě v domácnosti peníze? Na úsporné klimatizaci a levnější elektřině

Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat energeticky úspornou klimatizaci a správného dodavatele elektřiny, aby se vám investice co nejrychleji vrátila? A aby vás co nejméně trápily účty za elektřinu?