Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Elon Musk obdrží největší odměnu v historii amerických firem

Elon Musk
Elon Musk
Foto: Everyday Astronaut

Zakladatel Tesly a miliardář Elon Musk získá největší kompenzační balíček v historii amerických firem, jak odhalilo nedávné podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

Akcionáři společnosti Tesla ve středu pozdě večer schválili kompenzační balíček pro Elona Muska ve výši 56 miliard dolarů, jak uvedl generální ředitel výrobce elektromobilů ve svém příspěvku na webu X. Podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy obsahovalo Muskovy příspěvky, které naznačovaly, že jeho kompenzační balíček je na pokraji schválení, spolu s opatřením na přemístění právního sídla Tesly z Delaware do Texasu.

Otázkou zůstává, zda Muskův významný přínos pro společnost Tesla ospravedlňuje tento rekordní kompenzační balíček. Musk jako zakladatel společnosti Tesla nesporně sehrál klíčovou roli v jejím úspěchu svou inovativní vizí a vedením. Výše kompenzačního balíčku však pravděpodobně vyvolá diskusi o příjmové nerovnosti a odměňování vedoucích pracovníků ve firemním světě, a představuje významný milník v historii amerických společností.

„Zatraceně, miluju vás," řekl rozjásaný Musk na schůzi akcionářů po oznámení výsledků hlasování. Využil také příležitosti, aby vyzdvihl úspěch Tesly v prodeji elektromobilů a jeho význam pro boj proti změně klimatu.

„Je to neuvěřitelné. Myslím, že nejen otevíráme novou kapitolu pro Teslu, ale začínáme psát novou knihu," řekl a dodal: "Začínáme skutečně znatelně snižovat emise uhlíku."

Akcie Tesly ve čtvrtek odpoledne vzrostly o více než 4 procenta díky optimismu ohledně schválení Muskovy kompenzace. Někteří investoři a analytici se obávali, že pokud by usnesení neprošlo, Musk by mohl realizovat své hrozby a přenést své nápady v oblasti umělé inteligence jinam. Analytik Daniel Ives z Wedbush uvedl, že neprojednání návrhu by mohlo vést k mnoha negativním scénářům, včetně možnosti, že Musk přestane být generálním ředitelem Tesly.

Navzdory posílení jsou akcie Tesly letos stále o více než 25 procent nižší. Společnost má brzy oznámit počty dodávek vozů za druhé čtvrtletí, přičemž prodeje v prvním čtvrtletí výrazně zaostaly za odhady a očekává se další zpomalení. Přesto schválení kompenzačního balíčku ve výši 56 miliard dolarů potvrzuje důležitost Muskova vedení. Předseda správní rady Tesly v podání pro regulační orgány uvedl, že balíček je klíčový pro "udržení Elonovy pozornosti a jeho motivaci".

Témata:  Elon Musk Tesla USA

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy