Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dárky s nádechem investice. Jak vybrat ten pravý?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vybrat ideální vánoční dárek pro své blízké bývá mnohdy těžké. Zvlášť, pokud chcete, aby dar přinášel i něco navíc. Popularita dárků s přidanou hodnotou na úkor těch ryze spotřebních v posledních letech roste. Chcete i vy nadělit pod stromeček netradiční dárek, který obdarovaného obohatí ve více rovinách? Podívejte se na několik zajímavých tipů.

Vánoční svátky se kvapem blíží a právě nyní v listopadu se na plné obrátky rozjíždí sezóna nákupů dárků pod stromeček. I díky dobré ekonomické situaci Češi na obdarování svých blízkých vynakládají čím dál vyšší částky. Například podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro úvěrovou společnost Profi Credit plánovali lidé na Vánoce 2018 utratit za dárky v průměru přes 6 tisíc korun, o rok dříve to přitom bylo o tisícovku méně. Co se týče typů dárků, podle zářijového průzkumu e-shopu Mall.cz vede elektronika, kosmetika, drogérie, hračky a knihy. Vedle nich ovšem každým rokem sílí obliba a poptávka méně tradičních darů, zejména zážitkových poukazů. Velmi trendy jsou rovněž dárky, které v sobě snoubí i investici do budoucna.Dárky s příslibem zhodnocení

Velkým trendem se v současné době stávají dary, které v sobě spojují příslib zajímavé investice. Mezi těmi zaujímají přední místo investiční kovy. Tento typ dárků v posledních letech narůstá na popularitě, podle průzkumu agentury NMS pro společnost Golden Gate CZ z roku 2017 by o drahém kovu jakožto dárku uvažovala třetina respondentů, každý desátý by přitom přemýšlel přímo o kovu investičním. Prodeje zlata a stříbra ostatně mají před Vánoci stoupající tendenci. „V tomto směru jsou oblíbenými vánočními dárky zejména pamětní či investiční mince nebo medaile, které kromě své hodnoty finanční nabízejí i hodnotu estetickou, případně sběratelskou. Populární jsou kupříkladu svatováclavské dukáty nebo stříbrné pamětní mince vydávané Českou národní bankou,“ uvádí Pavel Krejčíř. Dobrý investiční potenciál ukrývají také šperky, které navíc především ženy potěší ještě větší estetickou hodnotou než zmíněné mince. Vedle samotné hodnoty drahých kovů a kamenů může šperk nabývat na ceně i svým stářím, v tomto ohledu se tudíž nabízejí kousky starožitné. Vedle předmětů z drahých kovů slibují zajímavé zhodnocení i sběratelské bankovky, z nichž se v poslední době velmi atraktivními staly pamětní 0€ bankovky. Pro zájemce ochotné utratit i vyšší obnosy se poté nabízí například vzácné ČSR bankovky.

Kniha pod každý stromeček. I s něčím navíc

Jen pod málokterým vánočním stromečkem se nenajde ani jeden knižní dárek. Ano, ani dnes v době audio a e-knih většina lidí nedá dopustit na tištěnou klasiku. Pokud plánujete nadělit knihu, ale zároveň toužíte svůj dárek o něco povýšit, zkuste letos místo v kamenných či internetových knihkupectvích vybírat v antikvariátech nebo na webových aukčních portálech. Právě tam totiž můžete snadno narazit na vskutku jedinečné kousky. „Máte-li doma například nestárnoucího kluka, který vyrostl na legendárních foglarovkách, určitě ho nadchnete souborným vydáním kultovního komiksového seriálu Rychlé šípy s ilustracemi od Marko Čermáka z let 1968–1971 a 2009,“ dává tip Pavel Krejčíř z největšího českého online tržiště Aukro, které zmíněný titul exkluzivně nabízí s pamětním listem podepsaným Marko Čermákem. Toto limitované vydání je obohaceno o originální ukázky scénářů Jaroslava Foglara včetně jeho vlastních nákresů, Foglarovým nikdy nezveřejněným pojednáním z roku 1970 ‚Jak se dělají Rychlé šípy‘ či ediční poznámkou k historii seriálu. Kromě limitovaných a vzácných edic knih nabízejí skvělou přidanou hodnotu rovněž různá první vydání knih. Ta mohou dokonce představovat i zajímavou investici. „Kupříkladu jeden z 500 výtisků prvního vydání knihy Harry Potter a Kámen mudrců se už před lety v zahraniční aukci vydražil za více než 7 tisíc liber, což dnes znamená přes 200 tisíc korun,“ vzpomíná Pavel Krejčíř.

Témata:  dárky, Vánoce investice

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy