Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cirkusy nesouhlasí s omezením 100 diváků na představení

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Cirkusy vítají urychlení povolení jejich akcí, nesouhlasí ale s paušálním limitem 100 lidí na představení. Dnes to v tiskové zprávě uvedl předseda iniciativy Cirkusy společně Jaromír Pavlík. Lepší je podle něj zmenšení kapacity hlediště na polovinu nebo na třetinu, aby diváci seděli ob jednu nebo ob dvě sedačky.

Například Cirkus Humberto, jehož ředitel Hynek Navrátil je pod zprávou také podepsaný, má podle svého webu kapacitu až 1100 míst.

"Vláda ve čtvrtek opět předvedla nekoncepčnost svých kroků, když uspíšila otevření kulturních institucí o dva týdny," uvádí iniciativa. Omezení počtu lidí na 100 na představení je podle ní neakceptovatelné.

"Nespadáme do žádné kategorie, které by se týkala jakákoli forma kompenzace. Žádali jsme o příspěvek na pokrytí alespoň nejnutnějších nákladů na péči o zvířata, které se konkrétně v našem cirkuse (Humberto) pohybují kolem 300.000 Kč měsíčně. Na takovou kompenzaci ministerstvo zemědělství, pod které spadáme, údajně nemá prostředky," uvedl ředitel cirkusu Hynek Navrátil.

Vláda 1. května oznámila uvolnění podmínek pro kulturní instituce. Do muzeí, galerií a výstavních síní bude smět po jejich otevření 11. května jen 100 lidí současně a maximálně jeden na každých deset metrů čtverečních. V divadlech bude možné obsadit jen každou druhou řadu, v kinech by mělo dvojici diváků od dalších oddělit volné sedadlo.

Některé kulturní instituce následně uvedly, že se jim za těchto podmínek otevřít nevyplatí. Většina pražských divadel se tak 11. května neotevře, ohlášené rozvolnění koronavirových omezení jim podle jejich zástupců nepomůže. Za daných podmínek se nevyplatí hrát ani Národnímu divadlu.

Témata:  cirkus Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy