Čína přiznala poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně, radiace je v normě

Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země. Podle jejího dnešního prohlášení, o němž informovala japonská agentura Kjódó, se v reaktoru zvýšila úroveň radiace, držéí se ale stále v předpokládaných mezích. Ze zařízení neuniká radioaktivní materiál.

Jaderná elektrárna, ilustrační fotografie
reklama

Čínské ministerstvo ochrany životního prostředí popřelo zprávu zpravodajské stanice CNN, podle níž úřady kvůli nehodě zvýšily limit radiace v okolí elektrárny Tchaj-šan v provincii Kuang-tung , aby zařízení nemuselo být odstaveno.

"Drobné poškození palivových tyčí je vzhledem k nekontrolovatelným dějům, jež mohou nastat při výrobě, převozu a zapojování, nevyhnutelné. Podobné případy se staly v mnoha jaderných elektrárnách ve světě a provoz tam byl zachován," uvedlo ministerstvo, z jehož prohlášení citoval státní list Global Times.

Mluvčí ministerstva zahraničí k nehodě v úterý řekl, že "podle kompetentních úřadů je provoz čínských jaderných elektráren úspěšný a nejsou žádné incidenty, které by ohrozily životní prostředí nebo veřejné zdraví".

Elektrárna Tchaj-šan se nachází 130 kilometrů od Hongkongu. Tato někdejší britská kolonie stejně jako Japonsko už v minulosti upozornily na možný únik radioaktivity ze zařízení a vyzvaly čínské úřady, aby svět o provozu poctivě informovaly. Japonské úřady podle dnešního oznámení vlády zatím v monitorovacích stanicích zvýšenou radioaktivitu nezaznamenaly.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky