Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko je podle systému PES ve čtvrtém stupni rizika z pěti, opatření se nemění

Andrej Babiš, Jan Blatný a Roman Prymula
Andrej Babiš, Jan Blatný a Roman Prymula
Foto: Úřad vlády ČR

Česko je podle rizikového skóre protiepidemického systému (PES) ministerstva zdravotnictví ve čtvrtém stupni rizika z pěti. Pokud se situace nezhorší do příští středy, navrhne ministerstvo uvolnění opatření. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr Jan Blatný (za ANO). Výpočet čísla od nuly do sta podle čtyř epidemiologických parametrů se bude zveřejňovat od pondělí 16. listopadu na webu ministerstva zdravotnictví. Opatření se při zlepšení nebo zhoršení ale automaticky nemění, rozhodnout musí vláda.

"Když víme, že od středy tohoto týdne se pohybujeme na stupni číslo čtyři, pak pokud to vydrží do středy příštího týdne, tak bychom od dalšího pondělí mohli rozhodovat o rozvolnění," uvedl ministr. Čtvrtý, druhý nejvyšší stupeň označený červeně odpovídá rizikovému skóre 61 až 75. Na dotaz ČTK Blatný uvedl, že dnes představený systém považuje za jeden, nikoliv jediný nástroj proti případné třetí vlně. Postupovat by se podle něj mělo do konce roku.

Systém PES počítá s pěti barevně odlišenými pásmy. Nejmírnější je zelené do 20 bodů, druhé žluté do 40 bodů, třetí oranžové do 60 bodů, čtvrté červené do 75 bodů a páté fialové v případě vyššího skóre. Na každý stupeň jsou navázána konkrétní opatření.

Pro přechod do vyššího stupně rizika a zpřísnění opatření bude třeba číslo vyšší úrovně po dobu tří dnů, pro pokles do nižšího pak týden. V nižších rizikových pásmech lze podle Blatného uvolňovat i regionálně.

"Index nebude využíván jako robotický systém, vyhodnocení epidemické situace a nastavení opatření budou vždy provádět lidé - experti," řekl ministr. Tento tým pak podle Blatného bude vládě navrhovat doporučení pro zpřísnění nebo uvolnění opatření.

Výpočet čísla bude vycházet z reprodukčního čísla, tedy průměrného počtu dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, podílu pozitivních ze všech denních testů a počtu nakažených na 100.000 obyvatel v obecné a seniorské populaci.

Témata:  Koronavirus COVID-19 Česko Jan Blatný

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy