Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Část Česka opět zasáhne silný vítr. Kde hrozí nebezpečí?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Část Česka v neděli opět zasáhne silný vítr, bude ale výrazně slabší než předchozí orkán v pondělí. V nárazech bude mít rychlost až 65 kilometrů za hodinu, zatímco bouře Sabine přinesla do českých hor vítr až o rychlosti 180 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vítr se objeví v neděli v celém Moravskoslezském kraji, dále na Frýdlantsku v Libereckém kraji a na Jesenicku a Šumpersku v Olomouckém kraji.

Výstraha před větrem platí od nedělních 03:00 do pondělních 03:00. Meteorologové doporučují lidem, aby dobře zajistili okna a dveře a odstranili nebo upevnili předměty volně uložené venku. Při pohybu venku a při řízení vozidel by si lidé měli dávat pozor a také omezit túry na horách.

ČHMÚ na webu sdělil, že nedělní vítr bude mnohem slabší než bouře Sabine, která působila v Česku začátkem týdne značné problémy v dopravě a dodávkách proudu a zanechala po sobě velké škody. "Tlaková níže, která způsobí zesílení větru zejména v západní a severní Evropě, bude postupovat severnější dráhou než Sabina, tudíž dál od nás," uvedl na webu Stanislav Racko z ČHMÚ. "Většina slabších stromů už popadala při Sabině, takže materiálů na spadnutí je podstatně méně, a proto je pravděpodobnost poruch v elektrických distribučních sítích mnohem menší," doplnil.

Témata:  počasí vítr

Související

Aktuálně se děje

24. června 2026 12:15

15. června 2026 13:59

Tři čtvrtiny Čechů letos tráví dovolenou v tuzemsku, vede jižní Morava

Letní dovolená letos bude ve znamení Česka. Podle aktuálního průzkumu agentury CzechTourism plánuje strávit volné dny v tuzemsku 77 procent Čechů, což je meziročně o dvanáct procentních bodů více. Mezi nejvyhledávanější destinace patří jižní Morava, kterou si pro dovolenou vybírá každý čtvrtý z těch, kteří zůstávají v České republice.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy