Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaputová přijme demisi Matoviče, sestavením vlády pověří Hegera

Igor Matovič
Igor Matovič
Foto: Instagram

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes dopoledne přijme demisi premiéra Igora Matoviče a následně pověří dosavadního ministra financí Eduarda Hegera sestavením nové vlády, kterou vytvoří stávající čtyři koaliční strany. Výměna ministerského předsedy je výsledkem téměř měsíc trvající vládní krize, při které Matovičovu rezignaci požadovala část koalice.

Vláda, jež nastoupila do úřadu loni v březnu, bude fungovat až do jmenování Hegerova kabinetu, ve kterém by podle dostupných informací měla pokračovat většina dosavadních ministrů. Matovič se má stát ministrem financí. Nová vláda pak bude muset požádat parlament o vyslovení důvěry, přičemž vládní strany mají ve sněmovně ústavní většinu.

Pověření k sestavení vlády od hlavy státu je na Slovensku spíše tradice, která nemá oporu v ústavě. Heger se stane premiérem až poté, co ho Čaputová do této funkce jmenuje.

Cestu z napjatých vztahů v koalici v neděli otevřel Matovičův návrh, aby se novým předsedou vlády stal jeho kolega v hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Heger. Matovič také ustoupil od svých dřívějších zejména personálních požadavků, jejichž splněním podmiňoval svou demisi. Zmíněnou nominaci Hegera, který je známý umírněným vystupováním na veřejnosti, následně podpořila celá koalice.

OLaNO loni přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby a v kabinetu obsadilo polovinu křesel. Matovičovi kritici vyčítali končícímu premiérovi konfrontační styl politiky a menší vládní strana Svoboda a solidarita tvrdila, že Matovič není osobnostně, manažersky ani komunikačně s to vést zemi.

Témata:  Zuzana Čaputová Igor Matovič

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy