Čaputová přijme demisi Matoviče, sestavením vlády pověří Hegera

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes dopoledne přijme demisi premiéra Igora Matoviče a následně pověří dosavadního ministra financí Eduarda Hegera sestavením nové vlády, kterou vytvoří stávající čtyři koaliční strany. Výměna ministerského předsedy je výsledkem téměř měsíc trvající vládní krize, při které Matovičovu rezignaci požadovala část koalice.

Igor Matovič
reklama

Vláda, jež nastoupila do úřadu loni v březnu, bude fungovat až do jmenování Hegerova kabinetu, ve kterém by podle dostupných informací měla pokračovat většina dosavadních ministrů. Matovič se má stát ministrem financí. Nová vláda pak bude muset požádat parlament o vyslovení důvěry, přičemž vládní strany mají ve sněmovně ústavní většinu.

Pověření k sestavení vlády od hlavy státu je na Slovensku spíše tradice, která nemá oporu v ústavě. Heger se stane premiérem až poté, co ho Čaputová do této funkce jmenuje.

Cestu z napjatých vztahů v koalici v neděli otevřel Matovičův návrh, aby se novým předsedou vlády stal jeho kolega v hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Heger. Matovič také ustoupil od svých dřívějších zejména personálních požadavků, jejichž splněním podmiňoval svou demisi. Zmíněnou nominaci Hegera, který je známý umírněným vystupováním na veřejnosti, následně podpořila celá koalice.

OLaNO loni přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby a v kabinetu obsadilo polovinu křesel. Matovičovi kritici vyčítali končícímu premiérovi konfrontační styl politiky a menší vládní strana Svoboda a solidarita tvrdila, že Matovič není osobnostně, manažersky ani komunikačně s to vést zemi.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky