Bude se masově propouštět. Podpora vlády je dle Prouzy nedostatečná

Podpora vlády pro zaměstnavatele je podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy nedostatečná. V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru, které stát v boji proti šíření nákazy zavedl, očekává ke konci března masové propouštění.

Diskuse: 3

Ilustrační fotografie
reklama

Prouza to dnes uvedl na twitteru. Vláda chce zabránit propouštění například zavedením kurzarbeitu, dnes ho projedná vláda. Na absenci konkrétních informací pro živnostníky a zaměstnavatele dnes upozornila také Hospodářská komora ČR.

"Propouštění už bohužel běží, masová vlna přijde dnes a zítra. Důvod? Podpora vlády je naprosto nedostatečná. Z každé poskytnuté stokoruny si vláda obratem stáhne zpátky 34 Kč na sociální a zdravotní pojištění. A firmám, které platí své lidi slušně, stát přispěje jen malou část nákladů," napsal Prouza.

Ministerstvo práce žádá vládu na kurzarbeit o šest miliard korun. Kurzarbeit obsahuje program na podporu zaměstnanosti s názvem Antivirus a zahrnuje pět druhů příspěvků od státu na mzdy podle důvodu omezení výroby či služeb.

Prouza kritizuje, stejně jako prezident HK ČR Vladimír Dlouhý, také to že informace k poskytovaným podporám jsou nedostatečné. Vláda by je podle něj měla dát na jedno místo, jasně a přehledně. "Zatím vidíme přesný opak - vznikají nové a nové weby, na každém je něco, občas i protichůdné informace, chybí vzájemná provázanost. To šlo pochopit před třemi týdny," uvedl šéf svazu obchodu.

Podle bleskového šetření HK ČR k propouštění zatím přistoupilo sedm procent firem - v restauračních službách je to ale 17 procent a v cestovním ruchu 14 procent firem. O propouštění podle Dlouhého do budoucna uvažuje také až 35 procent firem ve zpracovatelském průmyslu.

Loading...

Diskuze: Bude se masově propouštět. Podpora vlády je dle Prouzy nedostatečná

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 3, poslední 03.04.2020 09:36 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 3 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky