Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britové žijící v EU dostanou jednotný průkaz

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Evropská komise chce vytvořit jednotný průkaz s biometrickými údaji, který by dostali Britové žijící v Evropské unii po konci přechodného období. S odvoláním na informace z Evropské komise to dnes napsal server Politico. Británie opustila EU na konci ledna, nyní je v takzvaném přechodném období, které by mělo skončit na konci tohoto roku. Podle údajů komise žije v zemích EU téměř 1,3 milionu Britů.

Komise chce podle serveru Politico zajistit, aby Britové s trvalým pobytem v některé ze sedmadvaceti členských zemí EU měli "jednoduchý, jednotný" fyzický dokument, který jim pomůže doložit jejich pobytový status. Doklad by měly Britům po 31. prosinci začít vydávat ty členské země, ve kterých pobývají.

"Ochrana práv občanů EU a Spojeného království bylo jednou z našich priorit od počátku jednání se Spojeným královstvím," řekl serveru Politico zástupce komise. Podle "rozvodové" dohody, kterou loni v říjnu vyjednal britský premiér Boris Johnson se zástupci EU, je na každé členské zemi, zda bude po Britech na svém území požadovat, aby získali dokument potvrzující jejich právo na pobyt v zemi.

Británie vyzvala občany sedmadvaceti zemí Evropské unie, aby si požádali prostřednictvím zvláštní aplikace o takzvaný status usedlíka. Dostanou ho ti, kteří v zemi žijí déle než pět let. Ostatní by měli dostat předběžný pobytový status. Fyzický dokument britská vláda občanům EU navzdory kritice, kterou si za to vysloužila, vydávat nebude. Potvrzení bude jen v on-line podobě.

Témata:  Velká Británie EU

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy