Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blatný: Je nezbytné pokračovat v dodržování opatření proti covidu

Andrej Babiš, Jan Blatný a Roman Prymula
Andrej Babiš, Jan Blatný a Roman Prymula
Foto: Úřad vlády ČR

Vývoj epidemie koronaviru vykazuje známky brzdění, je ale nezbytné pokračovat v dodržování vládních opatření, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Za hlavní důvod pro další prodloužení nouzového stavu o 30 dnů pokládá ministr snahu udržet sníženou mobilitu lidí a tím možnost sociálních kontaktů. Blatný očekává, že před Vánoci by se Česko mohlo dostat díky opatřením na stupeň tři v novém protiepidemickém systému.

Pokud nastane jiný rizikový scénář a Česko bude bez regulace několik týdnů před Vánoci, nastane neřízené promořování populace, varoval Blatný. "Všichni si budeme chtít koupit dárky. Kromě dárků si koupíme i nemoc a přeneseme ji do rodin," popisoval ministr. V takovém případě by podle něho hrozila v lednu další vlna epidemie.

Blatný k nynějším stavu epidemie také řekl, že jeden nakažený člověk v současné době infikuje v průměru dalšího 0,7 člověka. Počet hospitalizovaných s covidem sice klesá, vážně nemocných je ale stále přes 1000 a každý den se nově nakazí přes 1000 seniorů, uvedl. "Navzdory pozitivním signálům je nezbytné pokračovat v dodržování opatření. Jen tak bude systém udržitelný," zdůraznil. Stále podle něho trvá komunitní šíření onemocnění.

Prodloužení nouzového stavu je podle ministra nutné kvůli tomu, že k regulacím je třeba využít krizového zákona. Platnost nouzového stavu vyžadují všechna pásma opatření k omezení šíření covidu v protiepidemickém systému.

Témata:  Jan Blatný Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy