Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bez elektřiny je kvůli silnému větru na 260 000 odběratelů ČEZ, nejvíc ve středních Čechách

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Kvůli silnému větru, který dnes zasáhl část republiky, evidovala společnost ČEZ Distribuce ke 13:00 zhruba 260.000 odběrných míst bez elektřiny. Nejhorší byla situace ve středních Čechách, kde nemělo proud na 100.000 domácností. Kolem poledne bylo přitom bez proudu v několika krajích zhruba 160.000 odběratelů ČEZ. Kromě středních Čech zasáhla větrná kalamita zejména Liberecký, Ústecký, Karlovarský a Plzeňský kraj s desítkami tisíc míst bez elektřiny. Na jihu Čech, kde elektřinu distribuuje firma E.ON., se bez proudu dopoledne ocitlo zhruba 10.000 domácností.

"Aktuálně řešíme 250 poruch na vedení vysokého napětí, další desítky na napětí nízkém. Bez elektřiny je 260 tisíc domácností. Nejpostiženějším regionem jsou střední Čechy, zde evidujeme bez elektřiny 100 tisíc domácností. Postižený je především severozápad ČR, o poznání klidněji je na severní Moravě," uvedla informovala ČTK mluvčí společnosti ČEZ Distribuce Soňa Holingerová.

Pracovníci společnosti pracují v terénu na obnovení dodávek elektřiny, situaci jim ale dál komplikuje silný nárazový vítr, který láme stromy a větve. "Ty padají do vedení, trhají vodiče, dochází k poškození izolátorů," dodala mluvčí.

Výstraha meteorologů před silným až velmi silným větrem se naplnila, komplikace zatím hlásí několik krajů v Čechách. Hasiči tam měli od rána stovky zásahů a výjezdů k vyvráceným a polámaným stromům a větvím, což zkomplikovalo také provoz na silnicích a železnicích.

Témata:  ČEZ elektřina

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy