Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: Klimatičtí demonstranti napadli továrnu Tesla v Berlíně. Policie zatýkala a došlo i ke zranění lidí

Demonstranti chtěli vtrhnout do továrny Tesla v Berlíně (Německo, 10. května 2024).
Demonstranti chtěli vtrhnout do továrny Tesla v Berlíně (Německo, 10. května 2024).
Foto: The Guardian via YouTube

Přibližně 800 demonstrantů se v pátek v Berlíně střetlo s policií, když se snažili násilně dostat do továrny Tesla v zalesněné oblasti.

Protest byl součástí snahy zastavit plánované rozšíření továrny v Grueneheide u Berlína, které by podle nich mohlo způsobit problémy s životním prostředím, uvedla v prohlášení  na  svých webových stránkách organizační skupina Disrupt Tesla.

„Aktivisté zdůrazňovali, že Tesla Group je zodpovědná za poničení podzemních vod, krádeže zdrojů a globálního ohrožení lidí,“ uvedl mluvčí Disrupt Tesla Ole Becker ve svém prohlášení.

Video ukazuje desítky demonstrantů v modrých kloboucích a maskách zakrývajících obličej ve snaze zaútočit na areál Tesly, zatímco policisté použili sílu k tomu, aby je zastavili. Na místě jsou vidět zdravotníci, kteří pomáhají zraněným lidem.

"Proč policie nechá levicové demonstranty tak snadno odejít?" Generální ředitel Tesly Elon Musk napsal na své sociální síti X (dříve Twitter) a odpověděl na příspěvek, který spekuloval, že se demonstranti spikli pod hlavičkou Antify.

Video: Německo: Policie se střetla se stovkami klimatických demonstrantů, kteří se snažili zaútočit na továrnu Tesla | The Guardian

Policie uvedla, že všem pokusům o vstup do továrny bylo zabráněno a několik lidí bylo vzato do vazby, uvedla agentura Reuters.

Becker uvedl, že skupina také plánuje upozornit na ničení životního prostředí způsobené těžbou lithia v jiných zemích, jako je Argentina a Bolívie, dodala agentura Reuters. Kov se často používá k napájení baterií elektrických vozidel.

"Chráníme svobodu shromažďování, ale jsme také zodpovědní za veřejný pořádek a bezpečnost. To znamená, že v případě potřeby také zasáhneme," řekl agentuře Reuters mluvčí braniborské policie Mario Heinemann.

Témata:  Tesla demonstrace v Německu

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:57

Spoření na důchod: Jak si díky penzijnímu spoření snížit daňový základ

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy