Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Během karantény vzrostl počet špehovacích aplikací o polovinu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Během letošní karantény způsobené koronavirem od března do června vzrostlo o polovinu používání špehovacích aplikací spyware a zejména stalkerware. V Česku jejich využití narostlo proti lednu a únoru o 24 procent. Celosvětově tyto škodlivé aplikace napadly více než 43.000 uživatelů, z toho například 3531 ve Spojených státech, 3048 v Brazílii, 1784 v Německu a 1648 ve Francii. V ČR to bylo přes 200 případů. Uvedla to antivirová společnost Avast.

"Stalkerware je kategorie domácího škodlivého programu s nebezpečnými dopady. Zatímco spyware pouze krade osobní údaje uživatele, stalkerware omezuje fyzickou i online svobodu oběti. Na telefon jej obvykle tajně instalují takzvaní přátelé, žárliví partneři či ex-partneři nebo dokonce znepokojení rodiče. Stalkerware sleduje polohu oběti, stránky, které navštěvuje na internetu, textové zprávy i telefonáty, a tím podkopává její osobní svobodu fyzicky i on-line," uvedla bezpečnostní ředitelka Avastu Jaya Baloo.

Nárůst stalkerwaru souvisí mimo jiné s vyšším výskytem případů domácího násilí během karantény. Tuzemský Bílý kruh bezpečí eviduje mezi březnem a dubnem 42procentní nárůst těchto incidentů. Zatímco v prvních dvou týdnech karantény organizace konzultovala 72 případů domácího násilí, v dalších týdnech jich bylo zhruba o 80 procent víc. "Domníváme se, že zařízení připojená k internetu a stalkerwarové aplikace jsou pro násilné osoby dalším způsobem, jak kontrolovat svou oběť, která navíc kvůli koronavirovým opatřením nemohla opustit domov," podotkla ředitelka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.

Stalkerware je neetický software, který umožňuje sledovat polohu lidí, získat přístup k videím a fotografiím, zachytit e-maily a zprávy z komunikačních aplikací, jako je WhatsApp a Facebook nebo odposlouchávat telefonáty či pořizovat nahrávky z internetových konverzací, aniž by o tom oběť věděla.

Témata:  mobily počítače

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy