Stoupající počet dopravních nehod je alarmující. Umírají řidiči, cyklisté i chodci

Statistiky dopravních nehod za první čtyři měsíce tohoto roku jsou alarmující. Oproti stejnému období loni vzrostl počet nehod, zraněných i mrtvých. Jen v dubnu na silnicích v ČR zemřelo 40 osob, z toho 11 motocyklistů. „Zároveň s tímto nevítaným trendem stoupá i počet pojistných událostí. U řady z nich se jedná o velmi nákladné škody na vozidle a náročná pojistná plnění s těžkými následky,“ říká k meziročnímu nárůstu Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny.

Dopravní nehoda, ilustrační fotografie
reklama

Statistiky hovoří jasně

Během prvních čtyř měsíců letošního roku vyšetřovala Policie ČR celkově 31 621 dopravních nehod, při kterých zahynulo 132 osob (z toho 39 v lednu, 22 v únoru, 31 v březnu a 40 v dubnu). „Dalších 569 bylo zraněno těžce a 6 678 lehce. Ve všech těchto ukazatelích byl zaznamenán meziroční nárůst. Vyšetřovaných nehod bylo o 378 více. Bohužel se o 11 zvýšil i počet jejich obětí. Narostly i počty zraněných, těch těžce o 14 a lehce o 453. Do konce dubna zahynulo na českých silnicích celkem 64 cestujících v osobních automobilech (z toho bylo 50 řidičů a 13 spolujezdců) a dále pak 41 chodců. Vinou samotných chodců přišlo o život 7 lidí, což je o 6 více než loni,“ potvrzuje stoupající tendenci nehodovosti Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Opět alkohol

Podle čísel, která má Slavia pojišťovna k dispozici, byl v případě skoro 1.300 dopravních nehod přítomen alkohol. Přesně je to o 206 prokázaných případů více, než za první čtyři měsíce loňského roku. Každým rokem varujeme řidiče, že alkohol za volantem i řídítky znamená smrtelné nebezpečí.  Nejen pro řidiče, ale i pro spolucestující nebo další účastníky silničního provozu. Přesto se opět našlo více osob, které na to nedbají. Pokud je viníkovi nehody prokázán alkohol, pak na něm pojišťovna zpětně vymáhá pojistné plnění, které vyplatila z povinného ručení. Ani v případě havarijního pojištění nárok na plnění při požití alkoholu nevzniká. Jakmile roli hraje alkohol, jsou policisté i pojišťovny nekompromisní.  Znepokojivým faktem je podle Kýpeť ze Slavia pojišťovny skutečnost, že o 133 vzrostl počet nehod, kdy v krvi viníka policisté naměřili 1,5 promile i více, a průměrná výše škody u nehod s alkoholem se pohybuje mezi 60-70 tisíci korun.

Cyklisté nejsou výjimkou

V tomto roce vzrostl i počet mrtvých cyklistů. „Zároveň s tím ovšem statistiky uvádějí čísla, která asi cyklisty nenadchnou. Ukazuje se totiž, že za první třetinu roku 2018 jezdci na bicyklech zavinili smrt pěti osob. Sice nemají na kole žádnou ochranu, jako například řidiči automobilů, ale na druhou stranu mohou při střetu vážně zranit či usmrtit chodce, jiného cyklistu i motorkáře. Ovšem ani řidiči bezpečných automobilů nejsou zcela chráněni. Stává se, že automobilista se snaží vyhnout cyklistovi, který nedodržel dopravní předpisy, a při takovém manévru dojde ke kolizi s jiným automobilem nebo nárazu do pevné překážky,“ komentuje Vanda Kýpeť. Podle statistik Slavia pojišťovny není taková situace výjimkou a často dochází k těžkým úrazům, nebo jak ukázala čísla, i k úmrtí. A i u cyklistů v jimi zaviněných nehodách nezřídka policisté naměří alkohol v krvi.

Bez přilby nikdy

Zatímco motocyklisté mají přilbu povinnou a sami dobře vědí, jak důležitou ochranu jim poskytuje, cyklisté často na ní zapomínají. „Přilba je povinná pro děti do dvanácti let, ale starší a dospělí tuto povinnost ze zákona nemají. Bohužel i při extrémnější cyklistice, jakou je například horská cyklosturistika, můžeme potkat lidi, kteří riskují nehodu se závažnými následky,“ varuje Vanda Kýpeť. Ovšem ani používání ochranné přilby před těžkým úrazem například v horách neochrání. A k nehodám cyklistů se přidaly i nehody na koloběžkách, které jsou v horském terénu čím dál tím více oblíbenou rekreační kratochvílí. „Podle našich údajů jen v horských oblastech ČR od 1. dubna letošního roku došlo ke zranění 42 cyklistů a 8 lidí na terénních koloběžkách. To je oproti minulému roku masivní nárůst, protože jen cyklistů bylo za stejné období zraněno pouhých 25,“ potvrzuje produktová manažerka Kýpeť.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky