Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jsme zemí s nadprůměrným podílem mladých hráčů videoher

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Videohry hraje a stahuje přes internet 20 % Čechů. Jde hlavně o mladé lidi, častěji muže. U starších ročníků obliba této zábavy klesá.

Zájem o hry hrané přes počítač nebo mobilní telefon s ostatními hráči, přes internetový prohlížeč, zejména na sociálních sítích, nebo o hry stažené přes internet má 67 % mladých do 24 let. V další věkové kategorii od 25 do 34 let hraje videohry přes internet 30 % lidí. „S postupem věku se zastoupení hráčů videoher v populaci snižuje. Nicméně příznivci her přes internet se najdou i mezi lidmi v důchodovém věku. V kategorii starších 65 let jde o 4 % osob,“ uvádí místopředseda ČSÚ Marek Rojíček.Nejsilnější skupinou herního trhu jsou mladí muži. Podle údajů Eurostatu za rok 2016 se hraní a stahování videoher v zemích EU věnovalo v průměru přes 65 % mužů ve věku od 16 do 24 let. Podíl hráček v tomto věku byl mnohem nižší – necelých 44 %.

„Podíl mladých českých hráčů se vloni pohyboval nad evropským průměrem. U mužů dosáhl 74 %, což znamenalo sedmou příčku ve srovnání s dalšími státy EU. V případě žen šlo o 58 %, tedy desátou pozici mezi členskými zeměmi,“ říká Milan Dedera z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Nejaktivnější hráči i hráčky ve věku od 16 do 24 let jsou z Dánska, naopak nejslabší zájem o videohry mají ve Slovinsku.

Témata:  počítače

Aktuálně se děje

28. srpna 2025 11:51

Chat Control EU: nový zákon může ohrozit soukromí občanů i americké firmy

Dánsko, momentálně předsedající Radě Evropské unie, chce do konce roku na úrovni EU prosadit takzvaný Chat Control čili „šmírovací zákon“. Má zamezit sdílení dětské pornografie, ve skutečnosti by ale hlavně mohl závažně a přelomově připravit občany EU o soukromí. Zavedl by totiž automatické skenování chatů a e-mailů. Vlastně by tak prolamoval listovní tajemství, jedno za základních práv a svobod přiznaných České republice Listinou základních práv a svobod. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy