Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nájemníci žalují ČEZ. Ministerstvo financí nemůže suplovat soudy

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Dvanáct nájemníků žaluje společnost ČEZ o určení vlastnického práva k budovám a pozemkům v Písnici. Tvrdí, že nemovitosti ČEZ nikdy platně nenabyl a proto je teď nemůže ani prodávat. Domáhají se toho, aby soud určil, že nemovitosti patří státu a požadují po Ministerstvu financí, aby prodej zablokovalo předběžným opatřením a připojilo se k žalobě.

Totéž vyjádřil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ministerstvo financí, které ve společnosti zastupuje zájmy České republiky, má za to, že ČEZ nabyl byty před více než 25 lety v souladu s tehdejším právem. Připojení se k žalobě by nedávalo smysl ani s ohledem na institut vydržení.

„Chápu rozhořčení nájemníků, kteří doufali, že si své byty budou moct odkoupit. Požadavek ministra Zaorálka, aby se Česká republika připojila k žalobě na společnost, kterou ze 70 % vlastní, je nicméně absurdní,“ říká ministr financí Ivan Pilný. „Celou záležitost musí rozhodnout soud a nikoliv Ministerstvo financí či dokonce ministr financí,“ dodává ministr.

Na počátku celé kauzy stojí rozhodnutí společnosti ČEZ prodat bytový fond, tedy i sídliště v Písnici. Stejně jako u kterékoliv jiné obchodní společnosti řídící se zákonem o obchodních korporacích patří i nakládání s majetkem společnosti ČEZ do oblasti obchodního vedení společnosti, která spadá do kompetence představenstva společnosti. Podle zákona o obchodních korporacích není nikdo oprávněn udělovat představenstvu pokyny týkající se obchodního vedení společnosti. Zástupci státu v dozorčí radě společnosti ČEZ apelovali na maximální transparentnost prodeje. Management ČEZ ujistil zástupce Ministerstva financí, že byty kupují dvě fyzické osoby, jejichž vlastnická struktura je transparentní a veřejně dohledatelná. Z celkového počtu 700 bytů, má pouze 150 bytů sjednaný nájem na dobu určitou. Zbytek nájemníků ho mají na dobu neurčitou a nemusí se tak obávat bezprostředního zvyšování nájmu.

Pokud nájemníci chtějí zabránit prodeji do rukou z jejich pohledu nedůvěryhodného vlastníka tím, že zpochybňují vlastnictví bytů na straně společnosti ČEZ, je to jejich plné právo. Když svou argumentaci u soudu prosadí, pak bude soudem určeno, že byty náleží státu, a to bez ohledu na skutečnost, zda stát je či není účastníkem tohoto řízení. K unáhleným krokům není žádný důvod a zájem státu není v tuto chvíli nijak ohrožen. Připojení se k žalobě je spojeno s povinností také před soudem nějak argumentovat, přičemž legitimní argumenty, které zpochybňují vlastnictví bytového hospodářství nejen ČEZu, ale i celé řady dalších podniků nezazněly a nepřišel s nimi ani ministr Zaorálek.

Velmi nekorektní jsou prohlášení ministra Zaorálka o roli Ministerstva financí jako vykonavatele akcionářských práv na valné hromadě společnosti ČEZ. „Jsme svědky pozoruhodného názorového obratu ministrů za ČSSD. Ještě nedávno vládou protlačili bezprecedentní usnesení, ve kterém nekriticky souhlasí s managementem společnosti a zástupce České republiky jako hlavního akcionáře zbavili možnosti o čemkoliv rozhodovat,“ připomněl ministr Ivan Pilný usnesení připravené premiérem Bohuslavem Sobotkou, které vláda odhlasovala 5. 6. 2017. To zavázalo zástupce Ministerstva financí nedávat na valné hromadě žádné protinávrhy a odsouhlasit jen to, co navrhuje představenstvo společnosti. „ČSSD v zoufalé snaze získat přízeň voličů dnes opět obrací a posílá stát nejen proti představenstvu, ale poškozuje i zájmy státu jakožto hlavního akcionáře.“

Témata:  ČEZ vláda Ministerstvo financí

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy