Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Strach z třetí světové? Lidé si kupují luxusní obrněné apartmány v protiatomových krytech

Byt v protiatomovém krytu ve Wichitě v USA Fotogalerie +2
Byt v protiatomovém krytu ve Wichitě v USA
Foto: YouTube

Obří soběstačná podzemní budova ukrytá uvnitř masivního protiatomového bunkru zní jako výkvět moderní science fiction. Na rozdíl od ní se ale stal realitou. Vznikl totiž v americkém státě Kansas a je určen především pro bohaté.

Podzemní apartmánový komplex u města Wichita byl vybudován v bývalém skladu střel a raket. V letech 1961-1965 tam byly skladovány jaderné hlavice a dnes hlídá vchod do komplexu těžce ozbrojená stráž a uvnitř jsou apartmány v hodnotě až tři miliony dolarů. Vzhledem k všeobecnému strachu z budoucnosti zřejmě nepřekvapí, že jsou všechny prodány.

Byty v obrněném krytu si koupili ti, kteří na to mají a kteří se bojí třetí světové války, ničivého zemětřesení, epidemie eboly, ekologické katastrofy nebo sociálních nepokojů. Mezi lidmi, kteří se připravují na přežití, jsou například i ředitelé technologických firem v Silicon Valley či manažeři investičních fondů z Wall Street.

Projekt s názvem Survival Condo řídí Larry Hall, specialista pro sítě a datová centra a dlouholetý zaměstnanec firem spolupracujících s americkým ministerstvem obrany. Hall si už před lety uvědomil, že bude schopen něco takového prodat, a tak vybudoval obranu vůči obavám nové éry. Upozornil na to časopis The New Yorker.

Obrněný kryt koupil v roce 2008 za 300 tisíc dolarů a do jeho rekonstrukce investoval téměř 20 milionů dolarů. V bunkru se nyní nachází dvacet apartmánů, některé zabírají celé patro a stály tři miliony dolarů, jiné jsou o polovinu menší a stály jeden a půl milionu dolarů.

"Tento projekt má řadu výhod. Členům nabízí možnost vlastnit kousek historie, sklad raket, ale i ochranu protiatomového bunkru a prvky luxusního apartmánu," píše se se na internetových stránkách Survival Condo Project.

Bunkr byl navržen pro 75 lidí a je v něm v zásobě dost vody, potravin a paliva na pět let. Poté začnou jeho obyvatelé využívat obnovitelné zdroje energie, chovat ryby v akváriích a pěstovat zeleninu pod lampami. Podle Halla mohou takto přežívat donekonečna.

Bunkr nabízí lidem útěchu i po psychické stránce, mají totiž k dispozici okna, konkrétně obrazovky neustále promítající záběry přírody. V jednom apartmánu jsou například na žádost majitelky promítány záběry z Central Parku v New Yorku. "Všechna čtyři roční období, den i noc. Chtěla i zvuky, například troubení taxíků," tvrdí provozní manažer komplexu Mark Menosky.

V komplexu se nachází sklad zbraní, meteorologická stanice, nemocnice, škola, knihovna, kinosál, bazén, lezecká stěna a tělocvična. Pro obyvatele je vypracován plán činností a pravidla chování, aby v uzavřeném prostoru panoval pořádek a disciplína.

Larry Hall slaví s krytem úspěch a už nyní pracuje na dalším. V současnosti buduje druhý takový komplex jen 40 kilometrů od prvního a pracuje také na soukromých bunkrech pro klienty ve státech Idaho a Texas.

Témata:  protiatomové kryty bydlení USA

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy