Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chcete spořit plyn při vaření? Tohle je novinka

Vaření na plynu levněji?
Vaření na plynu levněji?
Foto: Pixmac

Úsporu až 50 procent plynu při vaření pokrmů přinese relativně jednoduchý, ale technicky velmi vtipný odlitek ze šedé litiny. Ten při položení na mřížku jakéhokoli běžného plynového sporáku funguje jako účinná aerodynamická brzda odtoku horkých spalin, čímž výrazně lépe využívá energii v plynu ukrytou.

Autorem řešení je novinář a vynálezce Václav Husák, mezi přáteli známý pod přezdívkou "Cimrman II". Z přihlášky patentu podaného na Úřad průmyslového vlastnictví ČR vyplývá, že díky "spořiči" se pode dnem hrnce vytváří polouzavřený prostor. V něm je vzhledem k turbulencím způsobeným výstupky na jeho spodní straně pozdržen odtok horkých plynových spalin natolik, že mají možnost předat vařenému obsahu až téměř o polovinu více energie, než je dosud při vaření běžné.Účinnost spořiče byla proměřena s pomocí termokamery. Sériová výroba v renomované slévárně je zajištěna. První výrobek z budoucí řady variací byl navržen k využití na největším běžném hořáku plynového sporáku, protože k úspoře plynu dojde až při vaření - tedy nikoli při pouhém ohřívání pokrmů. Jak Václav Husák v rozhovoru uvedl, při podávání patentové přihlášky prý měl velké štěstí. Světově proslulý geniální vynálezce Jára Cimrman, jak je jeho dobrým zvykem, dorazil na patentový úřad až pět minut po něm.

Témata:  zemní plyn

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:57

Spoření na důchod: Jak si díky penzijnímu spoření snížit daňový základ

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy