Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš zlevní točené pivo? Jako náplast za evidenci tržeb

Pivo, ilustrační fotografie
Pivo, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ministr financí Andrej Babiš bude prý znovu usilovat o to, aby se snížilo DPH u čepovaného piva. Bere to prý jako satisfakci pro hostinské, kteří se co nevidět budou muset zapojit do elektronické evidence tržeb.

Kontroverzní projekt postoupil do finální fáze. Už za pár dnů totiž začne finanční správa přidělovat restauratérům a hoteliérům autorizační údaje, které jsou k EET potřeba. Čtvrt roku. Přesně tolik času zbývá do spuštění elektronické evidence tržeb. Testovací provoz začne v listopadu, ostrá verze systému se rozjede o měsíc později. Zatím ovšem jen pro některé podnikatele.

Tedy pro stravovací a ubytovací služby - restaurace, cukrárny, kavárny nebo penziony. I tady ale budou existovat výjimky.jako je třeba rozvážka jídla, vánoční trhy nebo takzvaný prodej z okna.

Nebude se to týkat stravovacích stánků. Ale jen těch, které nebudou mít zázemí pro hosty - tedy židle nebo lavičky. Pro takové stánkaře bude platit zavedení EET až ve třetí fázi - tedy od 1. března 2018. A výjimek pro podnikatele bude několik.

Kdo nebude podléhat EET?

K elektronické evidenci tržeb se nebudou muset přihlásit lidé, kteří budou prodávat přebytky ze svých zahrádek, nebo sdružení, které jednou za čas uspořádá třeba ples - aby si přilepšilo do společné kasy.

Aby se Babiš hospodským revanšoval - stále trvá na plánu snížit DPH u točeného piva. Z 21 na 15 procent. Opět to chce navrhnout koaličním partnerům.

Ti se změně nebrání, ale rádi by daň snížili nejen u piva, ale i u jiných základních potravin - třeba u masa, pečiva nebo mléka.

Témata:  Andrej Babiš EET (elektronická evidence tržeb) pivo

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy