Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česku akutně chybí dárci krve. Může za to léto i klíšťata

Dárce krve, ilustrační fotografie
Dárce krve, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

České zdravotnictví má veliký problémy. Zoufale se totiž nedostává dárců krve. Že jde o opravdu velký problém, dokazují čísla - transfuzní stanice hlásí, že dárců chybí závratných 150 tisíc.

Důvody, proč v Česku pomyslný pramen krve vysychá, přitom mohou znít překvapivě - stojí za nimi rozmach turistiky, ale i rekordní výskyt klíšťat. Naopak nepřekvapí to, že řadu dárců zastavila přísnější zdravotní kritéria.

Jak upozorňují Lidové noviny, v polovině června bylo v transfuzních stanicích evidováno 270 tisíc dárců, ideálně by jich ovšem mělo být o celých 150 tisíc víc.

Primář transfuzního oddělení pražské Thomayerovy nemocnice Petra Trka je prý situace ještě horší než loni v létě. Řadu potenciálních dárců museli lékaři vyřadit i proto, že cestovali do míst, odkud si mohou přivést nějakou nebezpečnou infekci.

Situaci ještě víc komplikuje fakt, že přesný seznam míst, která dárce krve na čas automaticky vyautují, neexistuje. Lékaři se tak rozhodují individuálně a potřebné informace si shánějí všude možně.

Proto by podle Turka bylo lepší, kdyby informační servis v této oblasti poskytovalo ministerstvo zdravotnictví. I kvůli tomu, aby pak lékaře nepopotahovali právníci.

Na měsíc tak bývají vyřazeni například dárci, kteří strávili dovolenou v Rumunsku, Srbsku, Karibiku, Tichomoří, ale i v částech Itálie. Až na půl roku dostávají stopku návštěvníci tropů - kvůli malárii.

Témata:  zdravotnictví

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 16:42

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy