Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Farage žádá okamžitý brexit, jinak se vrátí do politiky

Nigel Farage v Evropském parlamentu s Jean-Claude Junckerem.
Nigel Farage v Evropském parlamentu s Jean-Claude Junckerem.
Foto: European Union

Z čela Strany za nezávislost Spojeného království (UKIP) odešel Nigel Farage teprve nedávno, už teď ale mluví o tom, že se možná vrátí. Stát by se tak mohlo v případě, že premiérka Theresa Mayová a její vláda nespustí jednání o brexitu.

Farage po britském hlasování o brexitu odešel s tím, že dosáhl všeho, čeho chtěl. Teď však podle serveru Express naznačil, že by se do politiky a do čela UKIPu mohl zase vrátit. Stát by se tak mohlo v případě, že by Mayová váhala se spuštěním článku 50.

Tato formální žádost o vystoupení z organizace nebude podána dříve než koncem roku, sdělil podle agentury Reuters mluvčí Mayové. Už dříve se mluvilo o tom, že by premiérka mohla článek spustit v lednu příštího roku. Zazněl ale také termín rok 2017 – vzhledem k volbám v Německu a ve Francii.

To ale Farage doslova rozzuřilo. I proto uvažuje o rychlém návratu do stranického vedení. „Jestliže brexit nebude zahájen, pak budu muset vážně uvažovat o návratu zpět. Ale doufám, že to nebude třeba," uvedl politik.

Dnes ráno také tweetoval: „Začíná se objevovat hodně frustrace mezi těmi 17 miliony lidí, kteří hlasovali pro odchod. Vláda se s tím musí smířit a spustit brexit. Brexit musí znamenat konec volného pohybu - pryč z jednotného trhu a zpět do našich teritoriálních vod. Cokoliv menšího by bylo zradou."

Už o víkendu někdejší šéf UKIP vyhrožoval, že pokud by vláda skutečně oficiálně rozhodla o odkladu aktivace článku 50 až do podzimu 2017, vypukonou masové demonstrace.

Témata:  Nigel Farage Brexit Velká Británie

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy