Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Farage žádá okamžitý brexit, jinak se vrátí do politiky

Nigel Farage v Evropském parlamentu s Jean-Claude Junckerem.
Nigel Farage v Evropském parlamentu s Jean-Claude Junckerem.
Foto: European Union

Z čela Strany za nezávislost Spojeného království (UKIP) odešel Nigel Farage teprve nedávno, už teď ale mluví o tom, že se možná vrátí. Stát by se tak mohlo v případě, že premiérka Theresa Mayová a její vláda nespustí jednání o brexitu.

Farage po britském hlasování o brexitu odešel s tím, že dosáhl všeho, čeho chtěl. Teď však podle serveru Express naznačil, že by se do politiky a do čela UKIPu mohl zase vrátit. Stát by se tak mohlo v případě, že by Mayová váhala se spuštěním článku 50.

Tato formální žádost o vystoupení z organizace nebude podána dříve než koncem roku, sdělil podle agentury Reuters mluvčí Mayové. Už dříve se mluvilo o tom, že by premiérka mohla článek spustit v lednu příštího roku. Zazněl ale také termín rok 2017 – vzhledem k volbám v Německu a ve Francii.

To ale Farage doslova rozzuřilo. I proto uvažuje o rychlém návratu do stranického vedení. „Jestliže brexit nebude zahájen, pak budu muset vážně uvažovat o návratu zpět. Ale doufám, že to nebude třeba," uvedl politik.

Dnes ráno také tweetoval: „Začíná se objevovat hodně frustrace mezi těmi 17 miliony lidí, kteří hlasovali pro odchod. Vláda se s tím musí smířit a spustit brexit. Brexit musí znamenat konec volného pohybu - pryč z jednotného trhu a zpět do našich teritoriálních vod. Cokoliv menšího by bylo zradou."

Už o víkendu někdejší šéf UKIP vyhrožoval, že pokud by vláda skutečně oficiálně rozhodla o odkladu aktivace článku 50 až do podzimu 2017, vypukonou masové demonstrace.

Témata:  Nigel Farage Brexit Velká Británie

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy