Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nemocnice jako virové "farmy". Nakazí se v nich tisíce Čechů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Až sto tisíc českých pacientů ročně si z nemocnic odnese nějakou nákazu. Tisíce z nich právě v souvislosti s ní i umírají. Takové jsou odhady pro Českou republiku.

Přesná čísla ale zatím nejsou. Přinést by je měla až rozsáhlá studie ministerstva zdravotnictví, která se uskutečnila před pár měsíci. Řada nemocnic totiž čísla nákaz podle odborníků podhodnocuje.

Jednotky intenzivní péče nebo chirurgie - tam se pacienti nakazí nejčastěji. Jedny z nejnebezpečnějších infekcí přenáší zlatý stafylokok, který je zodpovědný za záněty kůže, ale i zápaly plic nebo otravu kůže.

Na svůj pobyt v nemocnici nezapomene paní Chatrná. Měla komplikovanou zlomeninu ruky, pak se přidala právě infekce. Na infekčním oddělení strávila čtvrt roku.

Kvůli nákazám zůstávají pacienti v nemocnicích výrazně déle, což české zdravotnictví stojí miliardy korun navíc. Ve čtyřech nemocnicích na Ostravsku si proto udělali vlastní průzkum. A zjistili, že přes dva tisíce takto nakažených pacientů je stálo 480 milionů.

Ministerstvo zdravotnictví teď čeká na výsledky studie , kterou nechalo vypracovat na konci loňského roku. Z ní by měl resort získat přesnější čísla o počtu nakažených v nemocnicích, nákladech na jejich léčbu i následcích, které tyto infekce zanechávají.

Už teď musejí mít nemocnice zpracovaný systém prevence a kontroly infekcí, provádějí se i speciální školení pro lékaře a sestry. Výsledky studie by měly ale napovědět, jaká další opatření bude třeba zavést.

Témata:  zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy