Česko chystá obnovení hraničních kontrol. Kvůli obavám z terorismu

Česká republika se v souvislosti s migrační krizí připravuje na případné obnovení hraničních kontrol. Ministerstvo vnitra na jednání Bezpečnostní rady státu předložilo analýzu situace na hranicích s Rakouskem, zpracuje i možnosti pro hranice s Polskem a Slovenskem. Rada se zabývala také takzvaným protiteroristickým balíčkem, což jsou opatření, kvůli nimž by se musely měnit některé zákony. Ministr vnitra Milan Chovanec uvedl, že Česku aktuálně nehrozí teroristický útok.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

Vnitro se v analýze zabývalo tím, jakou infrastrukturu by Česko mohlo pro hraniční kontroly využívat. Po vstupu do schengenského prostoru se totiž nepoužívané celnice zrušily a prodaly nebo pronajaly. "My jsme dostali za úkol zmapovat ty zbytky, které stát vlastní - to znamená pozemky, které by šlo využít jako kontrolní stanoviště," uvedl Chovanec.

Vláda podle něj spíše uvažuje o využití mobilních přístřešků než o zpětném výkupu budov. Dodal, že na dnešním jednání se mluvilo o situaci na hranici s Rakouskem, u níž se předpokládá největší tlak v souvislosti s migrací. Ministerstvo nyní začne pracovat na analýze pro polskou a slovenskou hranici.

Bezpečnostní rada státu se podle Chovance zabývala také protiteroristickým balíčkem opatření, jejichž zavedení by si vyžádalo i zásah do platných zákonů. K obsahu balíčku se podrobněji nevyjádřil.

Většina z více než dvouhodinové debaty byla věnována reakci České republiky na migrační vlnu a případné hrozbě teroristického útoku. Chovanec vyloučil, že by Česko bylo aktuálně ohroženo, přesto však do konce roku zůstanou v platnosti opatření, která vláda přijala po teroristických útocích v Paříži. "Nemáme jednu jedinou informaci o tom, že by se něco takového mělo stát," uvedl Chovanec. "Česká republika v současné době nemá vyšší bezpečnostní stupeň rizika," ujistil.

Předmětem jednání byla také první část bezpečnostního auditu, který ministru vnitru zadal premiér Bohuslav Sobotka. Chovanec informoval o tom, že jeho součástí je zavedení čtyř stupňů ohrožení. Systém bezpečnostních stupňů především jasně stanoví rozsah opatření, která stát zavádí. Nejnižší je označen nulou, nejvyšší trojkou.

Vláda by měla o změně stupně rozhodovat na návrh Společné zpravodajské skupiny, která slouží jako protiteroristický orgán zpravodajských služeb. Za určitých okolností by mohl podle návrhu o zvýšení stupně rozhodnout ministr vnitra, vláda by potom ale musela jeho rozhodnutí do tří dnů potvrdit nebo stupeň zrušit.

Loading...
Témata: Česko | terorismus

Diskuze: Česko chystá obnovení hraničních kontrol. Kvůli obavám z terorismu

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky