Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skandál na Hradě: Další Zemanův člověk přišel o prověrku

Pražský hrad
Pražský hrad
Foto: Lukáš Henzl, MoneyMAG.cz

Z Pražského hradu a Prezidentské kanceláře se stává téměř bezpečnostní riziko. Po Vratislavu Mynářovi ztratil přístup k utajovaným depeším i velitel Vojenské kanceláře prezidenta Rostislav Pilc. Přišel o bezpečnostní prověrku, informují dnešní Lidové noviny.

Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc ztratil bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Odebral mu ji v těchto dnech Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Podle zdrojů LN Pilcovi uškodila aféra Nagygate.

Bez prověrky nesmí generálmajor Pilc ve své funkci setrvat, takže prezident Miloš Zeman, který je jeho nadřízeným, za něj bude muset hledat náhradu. Odebrání prověrky potvrdil Pilcův právní zástupce Daniel Volák. Na dotaz, proč byla prověrka Pilcovi odebrána, odpověděl: "Kladete si stejnou otázku jako můj klient. V rozhodnutí NBÚ naprosto chybí přezkoumatelné důvody.“

Proti odebrání prověrky chce proto protestovat. "Budeme se bránit všemi dostupnými právními prostředky,“ dodal Volák, advokát a exnáměstek ministra spravedlnosti. Pilc podle něj už o nepříjemné situaci hovořil s prezidentem Zemanem. "O věci nemám podrobné informace, a proto se nebudu nyní vyjadřovat,“ sdělil LN jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zda Pilc bude dál řídit vojenskou kancelář Hradu, ponechal bez komentáře i kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář. Tomu ostatně NBÚ v září odmítl prověrku na stupeň přísně tajné vydat.

Šéf vojenské kanceláře na Hradě patří mezi vlivné představitele armády. Právě jeho prostřednictvím hlava státu vykonává svou roli nejvyššího velitele ozbrojených sil.

Témata:  Pražský hrad

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy