Exekutoři prý chystají past na matky samoživitelky

Asociace neúplných rodin o. s. (ANR) rezolutně odmítá plánované zavedení územní působnosti exekutorských úřadů a s tím spojené povinné zálohy na vymáhání pohledávek. Na těch se dohodla exekutorská komora minulý měsíc na svém sněmu. Podle ANR by došlo k ohrožení vymahatelnosti soudem stanovených vyživovacích dávek, protože matky samoživitelky by ztratily možnost svobodně si vybrat kvalitního exekutora a navíc by tomu přidělenému musely zaplatit předem bez jistoty úspěchu.

Děti, ilustrační fotografie
reklama

Exekutorská komora sice tvrdí, že v některých případech zálohu exekutor odpustí, ale o tom, kdo by posuzoval bonitu věřitele, zpráva komory nic neříká, sdělila pro MoneyMAG.cz Asociace neúplných rodin o. s. (ANR).

„Vzhledem k faktu, že průměrná výše zálohy pro exekutora by se měla pohybovat kolem 7 000 Kč, se z mého pohledu jedná o bezprecedentní krok namířený nejen proti rodičům samoživitelům, ale vůči všem drobným věřitelům,“ říká ředitelka Asociace neúplných rodin Lucie Asenová a dodává: „Vůbec si nedovedu představit, jak ze dne na den přežívající nezabezpečená matka dvou dětí sežene najednou tak vysoký obnos a pak bude čekat třeba rok, než jí exekutor oznámí, že je dlužník (otec dítěte) nemajetný. Již dnes nedochází k vymáhání dlužných alimentů v takové míře, v jaké by to bylo záhodno, a nastavením dalších přísnějších pravidel by se vymahatelnost těchto dluhů zase rapidně zkomplikovala. Kde je jistota, že zaplacená obligatorní záloha nebude exekutorovi prostě stačit k tomu, aby po roce věřiteli dopisem prohlásil, že dlužník nic nevlastní?" 

Exekutorská komora ospravedlňuje plánovaný krok snížením celkového počtu exekucí, ale lze to vnímat jako nastavení bariér rizikové skupině věřitelů, doplnila Asociace neúplných rodin. 

„Je to stejné, jako by ministerstvo dopravy řešilo snížení dopravních nehod zákazem řízení motorových vozidel v regionech s nejčastějším výskytem kolizí,“ glosuje nešetrný návrh Asenová a pokračuje: "Pokud usiluje Exekutorská komora ČR o snížení celkového počtu nařizovaných exekucí nastavením přísnějších bariér, pak to bude fungovat, ale pouze na úkor obyčejných lidí, kterým bude vymožení práva odepřeno, protože na ni jednoduše nebudou mít.

„I když to pro mne nebylo jednoduché, zvládla jsem alimenty za součinnosti ANR vymoci. Navíc jsem si mohla zvolit takového exekutora, který po manželovi pátral a peníze vymohl. Kdybych musela platit zálohu ve výši několika tisíc, byla bych v koncích, stejně jako desetitisíce jiných lidí, v obdobné životní situaci. Vymáhání bych musela vzdát a peníze bývalému manželovi odpustit. Pokud o to legislativci usilují, měli by skutečně v ročních statistikách o exekuci méně, bohužel i o tu moji," říká jedna z matek samoživitelek Martina B, matka 2 dětí z Prahy.

Témata: exekuce | děti

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky