Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neústavní? Huawei podala další žalobu na vládu USA

Huawei
Huawei
Foto: Óscar Gutiérrez/CNET

Čínská telekomunikační společnost Huawei se obrátila na soud ve Spojených státech se žádostí, aby označil zákaz používání jejích výrobků federálními úřady za neústavní. Informovaly o tom dnes tiskové agentury, podle nichž krok souvisí s již existující žalobou, kterou se firma od března domáhá zrušení amerického zákazu.

Spojené státy loni přijaly zákon, kterým označily Huawei za bezpečnostní riziko, a omezily tak přístup firmy na americký trh. Podle Washingtonu existuje nebezpečí, že by prostřednictvím technologií dodávaných firmou mohla čínská vláda či tajné služby získávat citlivé informace. Huawei popírá, že by jakkoli spolupracovala s orgány komunistického státu.

Firma v úterý požádala soud v Texasu, aby prohlásil zmíněný zákon za neústavní. Podle právníka firmy je zákon "tyranií" vůči jedné společnosti, které nedává šanci se hájit, což odporuje americké ústavě.

Huawei se již v březnu obrátila na texaský soud s tím, že zákaz porušuje zákon a brání firmě v rovné soutěži.

Úterní nová žaloba je dalším krokem v bobtnající při Washingtonu a Pekingu, v níž se Spojené státy snaží přesvědčit pro zákaz používání výrobků čínské firmy ve strategických odvětvích také další země.

Americké ministerstvo obchodu v polovině května zařadilo Huawei na černou listinu a američtí výrobci přestali firmě dodávat klíčové čipy pro výrobu telefonů.

Témata:  Huawei USA Čína

Související

Aktuálně se děje

24. června 2026 12:15

16. června 2026 12:51

Vstupenky, hotely, letenky: proč zde neplatí právo na odstoupení

Při uzavírání smlouvy na dálku si spotřebitel nemůže kupované zboží či službu předem vyzkoušet a nákup promyslet, jak by to bylo možné při nákupu v kamenné prodejně. Tento informační deficit se právní úprava snaží kompenzovat možností odstoupit od smlouvy do 14 dní od zakoupení zboží či služby, které může podnikatel zpravidla znovu nabídnout dalším zákazníkům. Jak je to ale třeba v případě zakoupení vstupenek, kdy podnikateli hrozí finanční ztráta, protože nabízenou vstupenku již nebude možné prodat dalším zájemcům, nebo s ubytováním, které již prodávající nestíhá zaplnit?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy