Epidemie v Česku propukla: Chřipka komplikuje život desetitisícům lidí

Nemocnost akutními infekcemi dýchacích cest včetně chřipky v Česku dosáhla tento týden úrovně epidemie, za týden přibylo pacientů téměř o pětinu. Nemocných je 1715 na 100.000 obyvatel, tedy přibližně 180.000 lidí. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice Libereckého kraje. Vyhlášení epidemie ČTK potvrdilo i ministerstvo zdravotnictví.

Ilustrační fotografie
reklama

"Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkuluje převážně vir chřipky typu A," uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

V některých regionech je nemocnost ještě vyšší, například na Liberecku, Plzeňsku, v Jihomoravském nebo v Moravskoslezském kraji. Nejvíc nemocných přibývá mezi předškolními dětmi.

"Doporučujeme občanům pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce," dodala Gottvaldová. Pokud už je člověk nemocný, má se podle ní chovat zodpovědně a chřipku vyležet doma.

Celoplošná epidemie chřipky už propukla ve většině evropských států včetně sousedních.

Počet nemocných na 100.000 obyvatel:

Kalendářní týden 1. 2. 3. 4. 5.
Počet 840 1096 1158 1447 1715

zdroj: Státní zdravotní ústav a krajské hygienické stanice

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky