Vakcín proti chřipce je nedostatek. Možnost navýšit výrobu je velmi omezená, tvrdí výrobci

Možnost navýšit výrobu vakcíny proti chřipce ještě v této sezoně je velmi omezená. Proces výroby je relativně obtížný a pomalý, informovala dnes v tiskové zprávě firma Mylan, která je jedním ze dvou výrobců dodávajících očkovací látku do Česja. Letos jí Mylan a firma Sanofi Pasteur dodaly dohromady zhruba 870.000 dávek. Proti loňskému roku jde podle ministerstva zdravotnictví o navýšení o 170.000 dávek, meziročně o 20 procent víc. Do konce roku úřady začnou jednat o vyšších dodávkách na příští rok.

Očkování, ilustrační fotografie
reklama

Podíl lidí, kteří se každý rok nechávají očkovat je v Česku kolem šesti procent. Také proto výrobci meziročně nenavyšují dodávky výrazněji. "Bohužel doplácíme na náš nezájem o očkování v minulých letech, kdy se dodané vakcíny ani nevyužily," uvedla v tiskové zprávě hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Lékaři si očkování pro své pacienty objednávají většinou rok dopředu, další doobjednávky mohli udělat na jaře. "S ohledem na plánování výrobního procesu, zahájíme společně s ministerstvem aktivity směrem k výrobcům ještě do konce tohoto roku, abychom pro ČR zajistili větší množství vakcín pro chřipkové období na příští rok," doplnila ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

V září a říjnu distributoři dodávají očkovací látku do ordinací a očkovacích center. "Snažíme se nejdříve zásobovat organizace spadající do kritické infrastruktury z řad dodavatelů energií, nemocnic a ústavů, ve kterých jsou hospitalizovány ohrožené skupiny obyvatel. Následně budou původní předobjednávky dodány v původním plánovaném rozsahu," uvedl country manager české pobočky Mylan Milan Černek. Proces dodávání lékařům může podle něj trvat několik týdnů.

Složení vakcín proti chřipce vychází každý rok z doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). Aktualizuje se dvakrát ročně, jednou pro severní a jednou pro jižní polokouli podle toho, jaké typy chřipky odborníci očekávají, že budou v populaci kolovat nejčastěji.

"Při zpracování nové vakcíny začíná výroba pomnožením viru ve vejcích. Virus je poté usmrcen, následuje štěpení virových částic a 'rozpuštění reprezentativních částí viru'. Po očištění a sterilní filtraci se tyto antigeny individuálních kmenů smíchají s cílem dosáhnout požadovaného množství kmenu ve vakcíně. Poté je každá dávka balena jako jednorázová stříkačka," popsala proces výroby firma.

Část praktických lékařů má obavy z toho, že nebudou mít dostatek vakcín. Podle zdravotních pojišťoven by měli sdílet informace o tom, kdo ještě očkovací látku má a vzájemně si pacienty přeposílat. Podle vedoucího oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jana Kyčla ale většinou na začátku epidemie je zájem o očkování velký, vakcíny téměř dojdou a z pozdějších dodávek pak zbudou nevyužité, a musí se zlikvidovat. Loni to bylo 40.000 balení, řekl ve středu na tiskové konferenci k očkování proti chřipce.

Většinou chřipková epidemie ČR zasáhne koncem roku, v posledních letech někdy až koncem ledna. Očkování je třeba kvůli měnícímu se složení vakcíny opakovat každý rok. V sezoně 2016/2017 se v Česku nechala očkovat proti chřipce jen asi pětina seniorů. Vakcína je hrazena seniorům a vybraným rizikovým skupinám z veřejného zdravotního pojištění. Ostatním přispívají zdravotní pojišťovny, někde očkování hradí zaměstnavatel.

Jedna dávka vakcíny stojí 298 nebo 329 korun. Zdravotní pojišťovny hradí cenu nižší, podle Storové si tak mohou někteří po 1. říjnu, pokud bude mít jejich lékař dražší vakcínu, doplatit 31 korun. Ochrana přichází asi 14 dní po očkování, chrání šest měsíců až rok.

Očkování proti chřipce v době epidemie covidu-19 doporučuje i WHO. Snížení počtu nemocných s chřipkou může ulevit nemocnicím, kde vážné případy chřipky i covidu-19 potřebují stejná lůžka intenzivní péče. Lidé s příznaky chřipky, které jsou stejné jako u nákazy novým typem koronaviru, budou také čerpat kapacity odběrových míst a laboratoří testujících vzorky.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky