Ruské babičky si přivydělávají přes internet

Zdaleka ne všechny ruské babičky zvládají práci s internetem, na sociálních sítích ale nabízejí k prodeji pletené čepice, šály a bačkory, aby si přivydělaly k hubené penzi. Pro čtyřicítku pletařek, jež se účastní projektu Granny's na sociální síti Instagram nepřipadá v úvahu, aby jako mnoho starých lidí v Rusku trávily hodiny na chodníku v mrazivé zimě, která často v Petrohradu vládne, aby prodaly jednu šálu za pár rublů.

Granny's
reklama

Plody jejich práce jsou prezentovány na stránkách instagramu téměř profesionálně, v jejich výrobcích pózují modelky jako z módních časopisů. Jednotlivé kousky se tam prodávají často v přepočtu za stovky korun.

Tato iniciativa, která byla zahájena před několika měsíci v Petrohradu, druhém největším ruském městě, má hmotně pomáhat ženám od pětapadesáti do sedmaosmdesáti let, které se jí účastní, ale také vyzdvihnout úctyhodnou roli, jakou v Rusku hrají bábušky, vysvětluje sedmadvacetiletá zakladatelka projektu Julija Alijevová.

"Bábuška hraje v rodinách klíčovou roli, hlídá vnoučata, vaří složitá jídla a plete bačkory. Má ale jen velmi nízkou penzi. A stejně jako ostatní staří lidé obtížně v důchodu hledá práci," řekla agentuře AFP Alijevová, jejíž pětaosmdesátiletá babička se projektu také účastní.

Postavení starých lidí je v Rusku často obtížné a diskutuje se o něm hlavně od té doby, co prezident Vladimir Putin rozhodl o postupném zvyšování důchodového věku z pětapadesáti na šedesát let pro ženy a ze šedesáti na pětašedesát pro muže.

Přestože mnozí ruští důchodci kvůli velmi nízkým penzím dál pracují, aby přežili, vyvolala tato reforma rozsáhlou nespokojenost. Ve velkých městech, zejména v Moskvě a Petrohradu, lze vidět důchodkyně, jak načerno prodávají pletené zboží u stanic metra.

Jelena Treťjakovová, první babička, která se připojila k projektu Granny's, ujišťuje, že se její život změnil. "Dnes je téměř nemožné, aby důchodkyně našla práci, a moje situace byla ještě složitější, protože jsem mohla pracovat jen doma," říká.

Šestapadesátiletá dáma pečuje o handicapovaného čtrnáctiletého vnuka společně se svou dcerou. Díky prodeji pletených výrobků si vydělá měsíčně až 70.000 rublů (asi 23.000 Kč). To je pro ni velká částka, protože důchod má v přepočtu sotva 4000 Kč.

Toho dne se Jelena setkala s Julijí Alijevovou v kavárně v centru Petrohradu, kde jí byla předána objednávka na luxusní svetr v přepočtu asi za 4000 Kč. "Bude to replika slavné značky, z peruánské vlny," říká Julija.

Pletené výrobky stojí v přepočtu od několik stovek až zhruba do 4000 Kč. Důchodkyně pracující pravidelně pro Granny's vydělávají v přepočtu od 9500 po více než 22.000 Kč. Měsíční důchod v Rusku se v přepočtu pohybuje kolem 4500 Kč.

Julija zpočátku hledala spolupracovnice ve svém okolí. Dnes to jsou příbuzní bábušek, kdo ji kontaktuje, nebo samy důchodkyně, které četly články v tisku. Pletařky nepocházejí jen z Petrohradu, ale například i z Dálného severu nebo z Uralu.

"Dlouho jsem přemýšlela, jak si přivydělat. Ale prodávat u metra bylo podle mého názoru pokořující. Tady se cítím jako opravdová tvůrkyně, ne jako žebračka," říká osmapadesátiletá Nina Ložkovová.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky