Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obchodování s lidmi nabývá hrůzných rozměrů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Obchodování s lidmi dosahuje v konfliktních zónách hrůzných rozměrů, ozbrojenci činí z žen sexuální otrokyně a z dětí vojáky. Dnes to ve své zprávě uvedl Úřad Organizace spojených národů proti drogám a zločinu (UNODC), který varoval, že takovéto jednání stále více zůstává nepotrestáno.

Radikálové a ozbrojenci obchodování s lidmi, jeho součástí je i nucení dívek k svatbám či zneužívání chlapců jako sluhů, využívají k posílení kontroly v oblastech, kde právní stát nemá moc. Jako příklady z minulých let UNODC zmínil využívání dětských vojáků v Kolumbii a také v Nigérii, kde byly děti rovněž posílány k sebevražedným atentátům, či zneužívání jezídských žen teroristickým hnutím Islámský stát v Iráku a Sýrii jako sexuálních otrokyň.

"Obchodování s lidmi je spojeno s většinou ozbrojených konfliktů," řekl šéf UNODC Jurij Fedotov. "V situacích, kdy je přítomné násilí, brutalita a nátlak, mohou obchodníci s lidmi působit s ještě větší beztrestností," upozornil. Varoval, že obchodování s lidmi nabylo hrozivých rozměrů kvůli tomu, že ozbrojené skupiny a teroristé ho využívají k šíření strachu i jako pobídku k rekrutování nových bojovníků.

UNODC upozornil, že v některých zemí je jen malá naděje na odsouzení obchodníků s lidmi, především pak v Africe a na Blízkém východě. "V některých zemích se zdá, že obchodníci s lidmi nečelí takřka žádnému riziku, že budou pohnáni ke spravedlnosti," uvedla zpráva.

Témata:  Obchodování s lidmi UNODC Kolumbie

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy