Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Austrálie po 18 letech ruší daň na dámské hygienické potřeby. Kolik platí za menstruaci Češky?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Australská vláda po 18 letech podlehla tlaku žen a zruší kontroverzní daň na dámské hygienické potřeby.

Tampony a vložky nyní podléhají daní ze zboží a služeb ve výši deseti procent, protože nejsou zařazeny do kategorie nezbytných potřeb, což je podle žen nespravedlivé, protože například kondomy a opalovací krémy jsou od daně osvobozeny. Federální i státní vlády se dnes dohodly, že daň na dámské hygienické potřeby zruší. V ČR se na tyto potřeby uplatňuje standardní sazba.

Proti takzvané tamponové dani se v Austrálii protestuje už od jejího zavedení v roce 2000. V roce 2015 podepsalo petici proti ní přes 90.000 lidí.

Vláda se rozhodla daň zrušit, přestože čelila opozici regionálních vlád kvůli předpokládanému poklesu daňových příjmů. Odhaduje se, že změna je přijde na 30 milionů australských dolarů (481 milionů Kč).

Daň na dámské hygienické potřeby ve výši 12 procent zrušila v červenci Indie, v Británii tato kategorie stále podléhá pětiprocentní dani, přestože aktivisté požadují, aby byla odstraněna, píše server BBC.

V České republice se na dámské hygienické potřeby vztahuje standardní sazba DPH ve výši 21 procent.

Témata:  Austrálie Hygiena, čistota ženy daně menstruační vložky

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy