numismatika

Karel Gott na pamětní eurobankovce

Karel Gott bude na pamětní eurobankovce. Její cena letí strmě vzhůru

Aktuality

Ještě se ani nezačala prodávat, a její cena se už mezi sběrateli vyšplhala do astronomických výšin. Na jednom z českých aukčních portálů se cena dostala na 5000,- Kč, další zahraniční aukční web ji dokonce nabízí za částku převyšující šest tisíc korun. Přitom počáteční prodejní cena bude pouhých 50,- Kč.

ČNB vydala pamětní zlatou minci o nominální hodnotě 5000 korun s motivem hradu Veveří.

ČNB dnes vydala pamětní zlatou minci s motivem hradu Veveří

Finance

Česká národní banka dnes vydala pamětní zlatou minci o nominální hodnotě 5000 korun s motivem hradu Veveří. Ten byl hlavním moravským sídlem knížat, markrabat a králů z rodu Přemyslovců. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Česká národní banka. Vydáno je 2900 mincí v běžném a 6900 ve špičkovém provedení. Výtvarnou podobu mince navrhl Asamat Baltaev.

Ilustrační fotografie

Vloni se v numismatických aukcích prodaly mince a medaile za 465 milionů korun

Finance

Česká numismatika má další rekord. Obrat v českých numismatických aukcích v loňském roce vzrostl na rekordních 465 milionů korun, což je o 55 milionů více než v předchozím roce a o 165 milionů více než v roce 2016. Během loňska také došlo ke změně na třetí příčce v pořadí aukčních síní v ČR a v Praze proběhla největší aukce za posledních 25 let. Rok 2019 bude ve znamení dovozu špičkových numismatických předmětů z celého světa. Vyplývá to z expertní analýzy aukčního domu Macho & Chlapovič.

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.