Karel Gott bude na pamětní eurobankovce. Její cena letí strmě vzhůru

Ještě se ani nezačala prodávat, a její cena se už mezi sběrateli vyšplhala do astronomických výšin. Na jednom z českých aukčních portálů se cena dostala na 5000,- Kč, další zahraniční aukční web ji dokonce nabízí za částku převyšující šest tisíc korun. Přitom počáteční prodejní cena bude pouhých 50,- Kč.

Karel Gott na pamětní eurobankovce
reklama

Unikátní suvenýrová eurobankovka s portrétem Karla Gotta se začne prodávat přesně v den zpěvákových 80. narozenin, v neděli 14. července 2019 od 9 hodin ráno v prodejně Supraphon Musicpoint na Jungmannově náměstí 17, Praha 1. Bankovka bude mít nominální hodnotu nula euro a vyjde v limitovaném a číslovaném množství 5000 kusů. Současně půjde o jedinou existující bankovku na světě s vyobrazením Karla Gotta.

Prodej pamětních euro bankovek s motivem Mistra se v prodejně Supraphonu uskuteční prostřednictvím dvou instalovaných speciálních výdejních automatů, do kterých bude možné vhodit mince v hodnotě 10, 20 a 50 Kč. Vzhledem k nízkému celkovému nákladu a velkému zájmu veřejnosti očekávají organizátoři tvoření fronty zájemců od brzkých ranních hodin a rychlé vyprodání celé emise bankovek. Předpokládají, že bankovku si přijedou do Prahy koupit lidé z různých koutů České republiky, ale i ze zahraničí.

Do prodeje půjde také symbolická série 80 kusů Gottovy eurobankovky v kompletu s exkluzivním boxem 15 CD Karel Gott – Singly (s žádanými nízkými čísly bankovek).

V rámci České republiky zatím bylo realizováno několik emisí suvenýrových eurobankovek, konkrétně s motivy Pražského hradu a ZOO Liberec. Bankovky se vždy vyprodaly v průběhu několika hodin. Podobný osud určitě čeká i pamětní bankovku s vyobrazením Karla Gotta. Při podobně lákavých motivech se nezřídka stává, že cena bankovky dokáže mezi sběrateli následně velmi výrazně narůst. U některých zahraničních vydání vzrostla cena z původních 2,- € i na více než 100,- € za kus.

„Vzhledem k tomu, že o bankovku s motivem Karla Gotta je už nyní obrovský zájem v zahraničí, především v Německu, v Rakousku a samozřejmě i na Slovensku, nikdo z jeho skalních fanoušků si nechce nechat ujít toto limitované vydání a cena určitě poroste ještě výše, jak už je nyní patrné z aukčních portálů,“ říká Vladislav Klajban, výkonný ředitel společnosti Nunofia, jež pamětní eurobankovky vyrábí.

Jak dodal, samotná výroba probíhá ve francouzské tiskárně cenin, která tiskne i skutečné oběžné eurobankovky. Ostatně i koncept suvenýrových eurobankovek pochází z Francie. Před čtyřmi lety jej tam vytvořil Richard Faille a jeho hlavní filozofií je podpora turismu a propagace jedinečných kulturních památek a významných osobností Evropy. 

Bankovky jsou ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek. Obsahují rovněž některé ochranné prvky jako hologram či mikrotisk. Díky speciálnímu sériovému číslu je každý kus unikátem. Na Euro Souvenir bankovky se nepřijímají žádné rezervace a není možný ani výběr konkrétního čísla.

Dobrý osud předpovídá bankovce s vyobrazením Mistra i oslovený expert na mince a bankovky, autor odborného katalogu českých a slovenských bankovek Radim Václavík z numismatického aukčního domu Macho & Chlapovič: „Suvenýrové eurobankovky jsou v Čechách zatím v počátcích, ale třeba na Slovensku jde o obrovský fenomén s širokou sběratelskou základnou. Bankovku s Karlem Gottem vnímám jako průlomovou emisi. Kouzelný je také fakt, že bankovku s tímto motivem nikdo nečekal. Přichází jako blesk z čistého nebe. Vyzdvihnout musím i jméno jejího autora. Portrét Mistra nakreslil podle fotografické předlohy jeden z nejtalentovanějších světových výtvarníků se specializací na bankovky, Slovák Matej Gábriš.“  

K významnému životnímu jubileu našeho nejúspěšnějšího zpěváka populární hudby vydal Supraphon hned dvě speciální kolekce, mapující jeho nejoblíbenější písně z průběhu šesti dekád jeho oslnivé hudební kariéry. Výběrovky vyšly ve dvou kompletech: KAREL GOTT  80/80 – NEJVĚTŠÍ HITY 1964–2019 na 4CD a zároveň vexkluzivním 15CD-boxu pod názvem KAREL GOTT SINGLY – 300 písní z let 1962–2019. Čtyřalbum 80/80 NEJVĚTŠÍ HITY během prvních čtyř dnů prodeje již získalo Zlatou desku Supraphonu. Oba komplety obsahují aktuální hit Karla Gotta – duet s dcerou Charlottkou SRDCE NEHASNOU. Nové CD kolekce i další alba z diskografie Karla Gotta budou v den jeho osmdesátin k dostání ve zmíněné prodejně Supraphon Musicpoint.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky