17. listopad

Ilustrační fotografie

Obchody budou 17. listopadu otevřené

Aktuality

Obchody, které mají výjimku z vládních opatření proti šíření koronaviru, budou na svátek 17. listopadu otevřené v běžné provozní době. Lidé si tak budou moci koupit potraviny, květiny či drogistické zboží.

Ilustrační fotografie

30 let posametového podnikání: Od frajerů ve velkých autech k seriózním dříčům

Ekonomika

V 90. letech se lidé nadšení z nových svobod po hlavě vrhali do podnikání ve vidině rychlého zbohatnutí a získání společenského postavení. Za svou naivitu často tvrdě dopláceli. Banky byly vstřícné půjčkám a nezkušení podnikatelé se tak snadno nebezpečně zadlužili. Dnešní podnikatelé peníze shánějí hůře, ale zato mají bohaté možnosti sebevzdělávání, čerpání inspirace a sdílení zkušeností. Také už pochopili důležitost píle, serióznosti a kultivovanosti.

Ilustrační fotografie

Babiš brzy ráno položil květiny na Národní. Demonstranti ho vypískali

Aktuality

Za skandování a pískání zhruba 15 protestujících dnes ráno po 07:15 premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš položil květinu a zapálil svíčku na Národní třídě. Doprovodili ho ministryně a ministři za hnutí ANO, mezi nimi například ministryně spravedlnosti Marie Benešová a financí Alena Schillerová (obě za ANO). Protestující na Babiše čekali s transparentem "Braňme se" a nápisem "Bureši, ani to nezkoušej!". Někteří křičeli "Táhni odsud, estébáku!". Hodinu po Babišovi květinu na Národní přinesli i pracovníci prezidentské kanceláře.

Demonstrace studentů 17. listopadu 1989

V neděli si Česko připomene sametovou revoluci i události 1939

Aktuality

V srdci událostí, které před 30 lety zahájily pád komunistického režimu v tehdejším Československu, na pražské Národní třídě i na řadě dalších míst Česka si v neděli Češi připomenou začátek sametové revoluce. Vzpomínkové akce Dne boje za svobodu a demokracii jsou spojeny také s rokem 1939, kdy proti studentům zakročili němečtí nacisté. Den v hlavním městě zahájí tradičně pieta u Hlávkovy koleje věnovaná uzavření vysokých škol nacistickými okupanty 17. listopadu 1939 a smrti studenta Jana Opletalova a dalších jeho kolegů.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Platy a důchody: Jak se změnily od listopadové revoluce?

Mzdy a důchody se od listopadové revoluce v Česku výrazně zvedly. Zvyšování starobních penzí s růstem výdělků ale krok nedrželo a nůžky mezi nimi se rozevíraly. Senioři a seniorky pobírají nyní v průměru zhruba sedmkrát víc peněz než po pádu komunistického režimu, pracovníci vydělávají průměrně téměř desetkrát víc.

Demonstrace studentů 17. listopadu 1989

Jaký byl život před 17. listopadem?

Ekonomika

ROZHOVOR - Ve čtvrtek 17. listopadu oslaví Česko Den boje za svobodu a demokracii. Připomene si tak 27. výročí od vypuknutí Sametové revoluce a pádu komunistického režimu u nás. Uznávaná profesorka PhDr. Nina Pavelčíková, CSc. z katedry historie filozofické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě při této příležitosti v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz popsala nejen zákoutí některých tehdejších akcí, ale i jejich důsledků a dopadů na společnost.

Demonstrace na Albertově při příležitosti výročí 17. listopadu

Ostrá dohra demonstrací 17. listopadu: Přišli jsme o svobodu?

Aktuality

17. listopad je jako Mezinárodní den studentstva významný pro řadu českých vysokoškolských studentů i univerzitních profesorů. Zatímco před šestadvaceti lety vyšla řada výše jmenovaných do ulic bojovat za svobodu, v úterý jim byla odebrána. Upozornili na to studenti i sám děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Demonstrace studentů 17. listopadu 1989

Aktuality

Oni vážně neví, co se stalo 17. listopadu? Novinář si zoufá nad vysokoškoláky

Čeští žáci a studenti často neznají důležité milníky novodobé české historie, ať už je to tím, že ve škole se dějiny 20. století omezují na dvě světové války, nebo prostě proto, že je to nezajímá. Mikuláš Kroupa novinář, ředitel občanského sdružení Post Bellum a vedoucí projektu Paměť národa byl přesto udiven, když studenti vysoké školy neznali některé důležité události.

Ilustrační fotografie

Za komunismu byla bída? Takto žijeme dnes

Ekonomika

KOMENTÁŘ - V listopadových dnech před pětadvaceti lety jsme měli určité představy, co chceme dál, a velmi mlhavou představu, jak toho chceme dosáhnout. Podařilo se nám to?

Tomio Okamura

Spravedlnost v Česku? Lidem se lže, jen výsměch, krádeže a podvody, zuří politik

Aktuality

O listopadu 1989 panují od počátku velké mýty a listopad 89 se stal symbolem něčeho, čím možná ani nebyl. Tvrdí to předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura s tím, že 17. listopad se stal symbolem přechodu k demokracii. Václav Havel tehdy občanům sliboval ekonomické reformy, které rozhodně nepřinesou inflaci a nezaměstnanost, ale naopak skutečné a větší sociální jistoty. Jaká je ale realita?

Ilustrační fotografie

Nová podoba totality v Česku? Takto prý bude vypadat

Ekonomika

Odpůrci svobody a demokracie v České republice se dostávají opět k moci. Chtějí prý nahradit demokracii autokratickým státem. Podle svého oficiálního prohlášení k 17. listopadu si to myslí strana TOP 09.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

17. listopad je tady: Bude dusno? Lidé se šikují proti Zemanovi

Jiří Stránský, spisovatel a bývalý vězeň komunismu, ostře zkritizoval prezidenta Miloše Zemana i jeho spolupracovníky a zastánce. Při příležitosti výročí listopadové revoluce by se prý protizemanovští demonstranti měli přesunout tam, kde prezident bude, a pokusit se s ním mluvit. Stránský to píše v glose, uveřejněné Českým rozhlasem.

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.