Potvrzeno: sKarty jsou dobrovolné!

Sociální karty takzvané sKarty budou povinné jako průkazka, ale vybírat si dávky v hmotné nouzi budou moci lidé i jinak, buď si je převedou na svůj účet, nebo jim je složenkou doručí Česká pošta. Premiér Petr Nečas (ODS) v pátek potvrdil, že Česká spořitelna přistoupila na změnu uzavřené smlouvy.

660
reklama

Do dohody okolo sKaret vstoupil nový subjekt. Kromě vlády, ministerstva práce a sociálních věcí a České spořitelny se do hry přidává i Česká pošta. Nabídne uživatelům sociálních karet, aby dávky v hmotné nouzi čerpali prostřednictvím složenek. Zároveň dojde k revizi smlouvy ministerstva s Českou spořitelnou a k legislativním úpravám tak, aby platby sKartou zůstaly na bázi dobrovolnosti.

"Chceme uklidnit veřejnost, sKarty jsou rozšířením způsobu v čerpání dávek, nikoli jedinou možností. Já jsem zastáncem moderních technologií, ale zároveň také principu dobrovolnosti. sKarta bude využívána pro platby dobrovolně, povinná bude pouze jako průkazka. Každý si bude moci rozhodnout, jakou metodou si chce nechat vyplácet sociální dávky," ubezpečil Nečas na páteční tiskové konferenci.

Dodal, že povinnost čerpat dávky přes sKartu zůstává tam, kde je důvodné podezření, že budou dávky v hmotné nouzi zneužívány, například na nákup alkoholu nebo ke gamblerství.

Rozšířením možností pro držitele sKaret jsou složenkové výplaty, ty zajistí Česká pošta. "Systém začne fungovat do konce května příštího roku. Sazby budou stejné jako u starobních důchodů," podotkl premiér.

Spolu s ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Müllerovou zdůraznili, že dokud nebude přijata jednoznačná úprava, bude pokračovat vyplácení dávek dosavadním způsobem a příjemci o své peníze nepřijdou. "Mám zprávu, že nikomu nebyly pozastaveny dávky, protože si sKartu nevyzvedl, k tomu nedošlo, a zdůrazňuji, že k tomu ani nedojde," řekl premiér.

Ze smlouvy s Českou spořitelnou vypadnou mnohá sporná ujednání, za jejichž existenci premiér jednoznačně viní "vysoké funkcionáře na ministerstvu, což vyřeší orgány činné v trestním řízení". Odpadne například povinnost udržet 98 procent výplat dávek sKartou a systém se nijak nedotkne výplaty starobních důchodů. "Podotýkám, že Česká spořitelna poskytuje tyto služby státu bezúplatně, naším jediným ziskem jsou provize od obchodníků, u nichž lidé sKartou zaplatí," tvrdí generální ředitel banky Pavel Kysilka.

Pro držitele sKarty se rozšíří nabídka: budou si moci bezplatně změnit PIN kód, vybírat v bankomatech České spořitelny i na přepážkách zdarma. "Bude to nejpřátelštější platební možnost v zemi. Účet sKarty je například na rozdíl od jiných účtů chráněn proti exekuci," zmínil Kysilka.

Nevýhodou je, že kdo si sKartu vyzvedne, bude moci složenkové výplaty využít až od května, protože to zatím technická úprava neumožňuje. Složenky mohou prozatím využívat jen ti příjemci dávek v hmotné nouzi, kteří sKartu nemají.

Sociální kartu dosud využívá 160 tisíc obyvatel republiky a stát jim na dávkách vyplatil více než miliardu korun.

Témata: sociální karta

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky