Vytloukat klín klínem není cestou k bezdlužnosti. Jak se zbavit nezvladatelných půjček?

PR článek - I přestože splácet půjčku půjčkou je cesta do pekel, řada Čechů se po ní dobrovolně vydává. Rizikové zadlužování není lidem cizí a sjednat si úvěr na stávající dluh představuje pro mnohé rychlé a snadné řešení.

Vytloukat klín klínem není cestou k bezdlužnosti. Jak se zbavit nezvladatelných půjček?
reklama

Ještě v loňském roce se rizikoví spotřebitelé nejvíce zadlužovali kvůli spotřební elektronice, letos nad televizemi a mobilními telefony vyhrává splácení předchozích úvěrů. Vytloukat klín klínem ale není cestou k bezdlužnosti, naopak toto neracionální řešení často končí exekucí a osobním bankrotem.

Splácet půjčku půjčkou je nesmysl!

Sjednat si úvěr v dnešní době je poměrně snadné, a to nejen díky internetu. Online půjčky jsou k dostání téměř na každém rohu, navíc jejich poskytovatelé slibují, že je lze vyřídit během několika minut a mnohdy i bez doložení příjmů. Jednoduchost tak nahrává unáhlenému zadlužování a neracionálnímu jednání.

Nezvládáte-li splácet jednu půjčku, je velmi pravděpodobné, že se dvěma to nebude o nic lepší. Naopak každý další úvěr představuje velké riziko, které vede k prohloubení finanční krize. Přidá-li se k tomu navíc půjčka bez doložení příjmů od neověřeného poskytovatele, pak je exekutor za dveřmi jen otázkou času.

Jak předejít dluhové pasti?

Dluhové pasti lze předejít, avšak ne nicneděláním a čekáním na lepší zítřky. Jakékoliv ignorování finančních problémů, popřípadě jejich prohlubování, není správnou cestou. Jak tedy řešit půjčky, které váš rodinný rozpočet nezvládá?

  • Nestrkejte hlavu do písku

Úvěr, který nezvládáte splácet, aktivně řešte s věřitelem. Domluvte se na novém splátkovém kalendáři, popřípadě na odložení splátek nebo prodloužení doby splatnosti. Férový poskytovatel se vám bude snažit pomoci a vyjít vstříc.

  • Projděte si rozpočet domácnosti

Zaostřete na rodinný rozpočet. Snaže se navýšit příjmy, ať už směnou navíc, brigádou nebo druhou prací. Zároveň je vhodné se uskromnit a snížit výdaje. Plaťte jen to nejdůležitější a na zbytné věci na chvíli zapomeňte.

  • Poraďte se s finančním specialistou

S nevyhovujícími podmínkami úvěru se nemusíte trápit po celou dobu splatnosti dluhu. V bance i v nebankovní společnosti vám poradí, že drahou půjčku lze refinancovat, a získat tak výhodnější podmínky pro splácení, především pak novou výši měsíční splátky.

Co dělat, když vás dluhová past pohltila?

Unáhlené půjčky vás dostaly do dluhového kolotoče, ze kterého nelze vystoupit? Jediné řešení vidíte v dalším úvěru, který vám pomůže zaplatit stávající závazky? Pak jsou na čase radikálnější řešení.

  • Všechny dluhy konsolidujte

Ať už vás trápí hotovostní půjčka, kreditní karta, spotřebitelský úvěr nebo kontokorent, všechny dluhy vezměte a slučte je do jednoho.

  • Zažádejte o osobní bankrot

Pokud ani nové podmínky po sloučení všech dluhů vám nepomohou z finanční krize, je na čase zažádat o oddlužení a půjček se nadobro zbavit touto cestou.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky