Průměrná úroková sazba hypoték v lednu stoupla na 3,43 procenta z prosincových 2,99 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, podle kterého byl nárůst nejvyšší od roku 2003, tedy od doby fungování ukazatele. Hypoindex se sestavuje podle jiné metodiky než Hypomonitor, který Česká bankovní asociace zveřejnila minulý týden v pátek.
"Razantnější dopad zvyšování nabídkových sazeb hypoték nyní dopadl plnou silou i na Fincentrum Hypoindex. Průměrná úroková sazba celkem výrazně překonala hranici tří procent a pro leden 2022 se ustálila na hodnotě 3,43 procenta. To činí nárůst o 0,44 procentního bodu, což překonalo i rekordní hodnotu z minulého měsíce. Je ovšem jasné, že podobné zvyšovaní můžeme čekat i v dalších měsících," uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Sazby hypoték přitom podle něj dále porostou a druhou polovinu roku by mohly zahájit s hodnotou kolem 5,5 procenta.
"Lednový údaj zahrnuje hypotéky rozjednané třeba v prosinci, tedy třeba i více než před dvěma měsíci. Od té doby ale došlo k dalšímu citelnému zvýšení základní úrokové sazby ČNB, takže kdo si bere hypotéku dnes, musí počítat se sazbami v průměru kolem 4,5 až pěti procent," uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Výrazné zdražování hypoték podle něj pramení z výrazného zdražování v celé ekonomice, na které reaguje Česká národní banka zvyšování úrokových sazeb. "Spolu s růstem základní úrokové sazby ČNB stoupají další tržní úrokové sazby, čímž tedy bankám zdražují zdroje, jimiž své hypotéky kryjí. Navíc růst úroků třeba takových dluhopisů vlády ČR zatraktivňuje jiné využití peněz, jež mají banky k dispozici, než je to spočívající v poskytnutí hypotéky. Hypotéky jsou tak ochotny poskytovat pouze za výrazně navýšený úrok," uvedl Kovanda. Podle něj hypotéky už letos mohou být nejdražší od přelomu milénia.
Zrychlení růstu hypotečních sazeb se projevilo i na objemu poskytnutých hypoték. Za leden banky poskytly 7045 úvěrů za 22,89 miliardy korun. Ve srovnání s předchozím měsícem je to pokles o zhruba třetinu v objemu i počtu úvěrů. "Otázkou zůstává, zda i zbytek roku bude pokračovat v takto nízkých číslech a zda po rekordním loňském roku nepřijde opět rok rekordní jen na opačné straně spektra," uvedl Sýkora.
Leden podle něj patří zpravidla ke slabším měsícům na hypotečním trhu. Ve srovnání s loňským lednem sice objem poskytnutých hypoték nepatrně poklesl, například ale ve srovnání s rokem 2019 vzrostl objem na více než dvojnásobek. "V příštích měsících ale zřejmě dojde k výraznějšímu ochlazení hypotečního trhu. Úrokové sazby rostou a porostou. Od dubna navíc začnou platit přísnější podmínky poskytování hypoték, které některým zájemcům zamezí v získání hypotéky," upozornil Sýkora.
Průměrná výše hypotéky se po prosincovém propadu opět v lednu zvýšila o zhruba 35.500 korun na 3,249 milionu korun. Dosud rekordní výše průměrné hypotéky byla v listopadu 2021, a to 3,272 milionu korun.
Témata: hypotéky
Související
20. listopadu 2024 11:28
15. listopadu 2024 10:29
1. listopadu 2024 9:37
11. října 2024 9:52
4. října 2024 8:59
6. září 2024 8:26