Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč vám půjčka před výplatou může zavařit?

Proč vám půjčka před výplatou může zavařit?
Proč vám půjčka před výplatou může zavařit?
Foto: stockphotosecrets.com

PR článek - Náhlé výdaje či příliš dlouho odkládané poplatky se nevyhýbají nikomu. Lidem, kteří žijí výplatu od výplaty nebo mají dluhy, ovšem mohou takové nečekané situace přinést velkou spoustu potíží. Půjčka od banky je však příliš zdlouhavá, navíc ne každý na ni v těžké situaci dosáhne. Proto dnes velké množství klientů volí nebankovní rychlé půjčky, když jim před výplatou chybí několik tisíc na zaplacení potřebných výdajů. Tyto půjčky ale mají svá úskalí a při nepozornosti mohou vést k extrémně nebezpečnému začarovanému kruhu, ze kterého není snadná cesta zpět.

Rychle, snadno, nevýhodně

Hlavní výhoda bleskových půjček spočívá samozřejmě v jejich rychlosti. Ať už se nabízený produkt nazývá půjčka ihned, rychlá půjčka, nebo půjčka před výplatou, prakticky vždy se jedná o částky maximálně v řádu několika tisíc, jejichž splatnost nebývá delší než 1 či 2 měsíce. Peníze přistanou klientovi na účtu někdy během pár minut. Sjednat rychlou půjčku mohou pak často i lidé, kteří nedokáží doložit své příjmy. Jejich historie zadlužení nezřídka nepatří k nejlepším. V čem tedy vězí háček?

V první řadě je nutné si položit pár základních otázek. Pokud vám na konci měsíce chybí pár tisícovek, můžete si být opravdu jistí, že za další měsíc se situace výrazně zlepší? A v případě, že vám nezbývá jiná možnost, víte jistě, že se svěřujete do rukou eticky smýšlejících firem?

Prověřujte místo důvěřování

Výběru nebankovní instituce, od které si chcete půjčit, musíte věnovat dostatečné množství času a úsilí. Nevěřte reklamám, které se vás za každou cenu snaží přesvědčit, že právě jejich půjčka je nejvýhodnější. Zdánlivě nízká výše úroku bývá většinou vyvážena nejrůznějšími administrativními poplatky. Proto důkladně čtěte veškerou poskytovanou dokumentaci a zaměřte se především na dva aspekty: RPSN a sankce.

RPSN neboli roční procentní sazba nákladů je číslo, které udává celkový procentuální podíl dlužné částky, jež musí spotřebitel splatit během jednoho roku. U nesolidních poskytovatelů půjček se RPSN zdaleka nekryje s úrokem a může být několikanásobně vyšší kvůli správním poplatkům.

Sankce za nesplacení, třeba i o jeden den, pak mohou půjčenou částku klidně zdvojnásobit a přivést spotřebitele do mnohem většího průšvihu, než pro který si peníze původně půjčoval. Jestliže tyto důležité informace poskytovatel schovává v dokumentaci malým písmem někde na stránce 23, zdaleka se mu vyhněte.

Nikdy si rozhodně nepůjčujte na splácení dalších dluhů. V takové situaci se dostanete do zákeřné dluhové pasti, které vás může uvěznit na mnoho let. Právě rychlé půjčky drží velké množství Čechů ve víru nekonečného splácení narůstajících dluhů.

Témata:  půjčky PR článek

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 15:27

Kvalita v každé kapce: Rozhovor s úspěšným výrobcem ovocných sirupů a minerálních vod

Přečtěte si o tom, jak jedna firma vybudovala své jméno díky kvalitě a inovativním obalům. Jak se jí podařilo rozšířit nabídku a udržet vysoký standard? Jaké výzvy přináší nákup surovin v zahraničí, a jakou roli hraje euro? Rozhovor s majitelem a jednatelem společnosti Kitl Janem Vokurkou.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy